خبر فوری
This content is not available in your region

بی اعتمادی به حزب حاکم روسیه، فراتر از مسکو

نظرها
بی اعتمادی به حزب حاکم روسیه، فراتر از مسکو
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

انتخابات پارلمانی روز یکشنبه روسیه از بی‌اعتمادی روز افزون روس‌ها نسبت به حزب حاکم پرده برداشت.

احساس ناخرسندی نه تنها در پایتخت این کشور بلکه در اینجا، ولادی وستک، شهری با جمعیت ۶۰۰ هزار نفری در سواحل اقیانوس آرام هم کاملا آشکار است و رای دهندگان در اعتراض به حزب “روسیه متحد” آرای خود را به حزب کمونیست دادند.

ولادیمیر گریشکوف، یکی از رهبران حزب کمونیست در این باره توضیح داد: «در اینجا، شرایط اقتصادی و اجتماعی به نوبه خود بر انتخابات تاثیر گذاشته است. در حال حاضر سطح زیربنای ساخت و ساز مسکونی به ۴۰۰ هزار متر مربع در سال می‌رسد. در حالیکه در دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق این رقم برابر با یک و نیم میلیون متر مربع بود. طی سال گذشته ۱۴ هزار تولد و ۲۱ هزار مرگ و میر داشتیم. در ۹ ماهه سال جاری تعداد ۱۷۰۰ تولد و ۲۰ هزار و سیصد مرگ و میر داشتیم. جریان مهاجرت را هم نمی‌توان به عنوان یک فرصت تلقی کرد. مردمی که کشور را ترک می‌کنند بیش از آنهایی است که به این منطقه مهاجرت می‌کنند.»

مجموعه‌ای از دلایل موجب شده تا آرای کمونیست‌ها دو برابر شود. حتی جوانان از این فرصت به عنوان یک دهن کجی به حزب روسیه متحد استفاده کرده‌اند.

یک دانشجو گفت: «من به حزب روسیه متحد رای دادم چون با اتحادیه موافقم و دست کم انتظار تغییراتی را دارم.»

به باور ولادیمیر پوزنر، روزنامه نگار کهنه کار، پوتین دیگر محبوب مردم روسیه نیست و قدرت، او را از مردم دور کرده است.

او گفت: «مردم آنچه را دولت انجام می‌دهد، درک نمی‌کنند. نمی‌دانند به کجا می‌روند؟ واقعا چه چیزی را می‌خواهند؟ چه چیزی در انتظار فرزندانشان است؟ چه نوع تعهداتی وجود دارد؟ و افزون براین، احساسی مبنی بر نبود حمایت وجود دارد؛

این احساس که دادگاه، به معنای واقعی دادگاه نیست و پلیس هر آنچه می‌خواهد انجام می‌دهد. شما کاملا احساس می‌کنید که حمایتی وجود ندارد. اگر کسی بخواهد به کسب و کار شما پایان دهد به هدف خودش می‌رسد. در این شرایط پیچیده با احساس نبود حمایت چه می‌توان کرد؟»

میخاییل گورباچف، رییس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی سابق و مروج ایده “نوسازی و شفافیت” از عملکرد حزب حاکم انتقاد دارد. او گفت: «ما دموکراسی واقعی نداریم، بویژه اگر دولت از مردم خود هراس داشته باشد. هراس داشته باشد از اینکه آزادانه از دیدگاه‌ها و برنامه‌هایش سخن بگوید.»

افت محبوبیت پوتین تهدیدی را متوجه او در انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس نخواهد کرد اما نامزدی او با رد و انکارهایی روبرو خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.