خبر فوری

روابط فرانسه بریتانیا، قربانی بحران اقتصادی منطقه یورو

روابط فرانسه بریتانیا، قربانی بحران اقتصادی منطقه یورو
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

روابط بین پاریس و لندن از آخرین نشست اتحادیه اروپا در بروکسل به سردی گرایید.

پس از آنکه دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا از موافقت با اصلاحات پیشنهادی برلین و پاریس امتناع کرد، نیکلا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه از او رنجیده شد و حتی رنجش خود را از او پنهان نمی‌سازد.

نیکلا سارکوزی زمانی که از توافق ۲۶ عضو اتحادیه اروپا سخن می‌گفت بار دیگر انزوای بریتانیا را خاطرنشان کرد. او گفت: «در ارتباط با اختلاف بین ما و دوستان بریتانیایی، موضوع ساده است؛ برای موافقت با اصلاحات معاهده، دیوید کامرون چیزی را درخواست کرد که برای ما غیر قابل پذیرش بود. افزودن پروتکلی به معاهده که بر اساس آن، بریتانیا از یک سری مقررات مربوط به خدمات مالی معاف شود.»

اما ظاهرا ناراحتی رییس جمهور فرانسه باید فرا‌تر از این باشد. به باور نشریه کانارد آنشنه او باید می‌گفت: «کامرون مثل یک بچه یکدنده رفتار کرد»

اما برای دیلی تلگراف، روزنامه محافظه کار بریتانیایی، کاملا روشن است که فرانسه نزاع لفظی با بریتانیا را آغاز کرده است. خبری که به سخنان فرانسوا باروین، وزیر مالی فرانسه اشاره دارد.

فرانسوا باروین گفته بود: «حقیقت دارد که شرایط اقتصادی بریتانیا امروزه نگران کننده است و ما ترجیح می‌دهیم در ارتباط با برنامه‌های اقتصادی، فرانسوی باشیم تا بریتانیایی. نمی خواهیم به کسی درس بدهیم و به کسی درس نمی‌دهیم. اما نمی‌خواهیم کسی هم به ما درس بدهد.»

در حالیکه فرانسه در معرض کاهش رتبه مالی خود است، کریستین نویه، رییس بانک مرکزی فرانسه از موسسات اعتبارسنجی خواسته تا پیش از حمله به بانکهای منطقه یورو، رتبه مالی بانکهای بریتانیا را کاهش دهند.

ظاهرا از تفاهم جدید بین پاریس و لندن که در جریان مداخله سارکوزی و کامرون در لیبی ایجاد شد دیگر خبری نیست و روابط ممتاز فرانسه-بریتانیا قربانی بحران منطقه یورو شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.