خبر فوری
This content is not available in your region

کیم جونگ اون و چالشهای جانشینی رهبر فقید کره شمالی

نظرها
کیم جونگ اون و چالشهای جانشینی رهبر فقید کره شمالی
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

جانشین کیم جونگ ایل، رهبر فقید کره شمالی از این پس صحنه سیاسی کشور را به خود اختصاص می‌دهد. کیم جونگ اون، پسر سوم پدر، بر تخت پدر تکیه خواهد زد. او فارغ التحصیل مدرسه بین المللی برن در سوییس است، جایی که به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسه تحصیل کرد. پس از آن، در بازگشت به کره شمالی، علوم نظامی را فراگرفت.

رسانه‌های دولتی در سال گذشته برای نخستین بار از کیم چونگ اون نام بردند. سرویس اطلاعات و امنیت کره شمالی درصدد کشف زندگی نامه واقعی اوست. او حاصل رابطه پدرش و یک رقاصه است.

رییس برنامه بین المللی امنیت آسیا گفت: « فکر نمی‌کنم بتوان انتظار پیشرفت و اصلاحات چندانی را از او داشت. بخشی به این دلیل که فکر می‌کنم او باید توانایی خود را برای رهبری اثبات کند. درست زمانی که کره شمالی شروع به مذاکره با جامعه جهانی برای یافتن جای جدید خود در صحنه جهانی است.»

در ماه اکتبر سال جاری، درست چند روز پس از آنکه کیم جونگ اون به درجه ژنرالی دست یافت، طی مراسم رژه نظامی به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد حزب کمونیست کره شمالی در کنار پدرش حاضر شد. صحنه‌ای که افکار جامعه جهانی را آماده پذیرش جانشینی او به جای پدر ساخت.

استاد دانشگاه کیو و مساور سابق وزرات خارجه ژاپن گفت: «بهتر است برای تمامی رخدادهای احتمالی آماده بود. چرا که ممکن است از این لحظه به بعد هر اتفاقی روی دهد و روند جانشینی ممکن است بدور از تدبیر و امنیت باشد. هر چند کیم جونگ اون ظاهرا وارث پدر است، اما ممکن است جانشینی او به صورتی آرام انجام نگیرد.»

گرچه طی سالهای گذشته در صحنه‌های عمومی در کنار پدر حضور داشته اما هیچگاه سخنرانی عمومی نداشته است. به همین دلیل، او برای مردم کره شمالی هنوز ناشناخته است. و البته هنوز معلوم نیست آیا کسانی که حامی رژیم گذشته بوده‌اند از او نیز حمایت خواهند کرد یا نه.

با این همه او باید پیوند خود با ارتش و حزب کارگران کره شمالی را حفظ کند.

کیم جونگ اون جوان هم اکنون وارث تنها دیکتاتوری کمونیست در جهان و مالک زرادخانه اتمی کره شمالی است.