وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آمریکا خواهان آزادی فوری «امیر میرزا حکمتی» توسط ایران شد

آمریکا خواهان آزادی فوری «امیر میرزا حکمتی» توسط ایران شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت آمریکا روز دوشنبه از مقامات ایران خواست تا بدون قید وشرط و خیلی فوری امیر میرزا حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار را که به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده ، آزاد کنند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این کشور خواستار دسترسی فوری به امیر میرزا حکمتی از طریق سفارت سوئیس شده است.

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه گذشته با پخش برنامه‌ای از پیش ضبط شده آنچه را که ادعا کرد «اعترافات» امیر میرزا حکمتی است، منتشر کرد.

وی به جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا متهم شده است. تلویزیون دولتی ایران در گزارش خود آورده است که وی در سال ۲۰۰۱ به ارتش آمریکا پیوسته و پیش از ورود به ایران آموزش‌های ویژه دریافت کرده است.

خانواده حکمتی اتهامات دولت ایران علیه پسر خود را رد کرده‌اند. به گفته اعضای خانواده آقای حکمتی، وی حدود چهار ماه قبل برای دیدار با اعضای خانواده خود وارد ایران شده است.

امیر میرزا حکمتی، متولد ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا است. وی پس از گرفتن دیپلم از دبیرستانی به تفنگداران دریایی این کشور ملحق شده است.

وزارت اطلاعات ایران در بیانیه‌ای اعلام کرده است که وی در خاک ایران دستگیر شده، اما ماموران این وزراتخانه وی را از زمانی که برای انجام ماموریتش وارد افغانستان شده بود، زیر نظر داشته‌اند.