خبر فوری
This content is not available in your region

دشواری زوج های بی توجه به قانون تک فرزندی در چین

دشواری زوج های بی توجه به قانون تک فرزندی در چین
اندازه متن Aa Aa

بسیاری از خانواده‌های چینی در شهرهای بزرگ به دلیل سیاست تک-فرزندی دولت این کشور فقط یک فرزند دارند. دولت چین نزدیک بیست سال قبل برای کنترل افزایش جمعیت تصمیم به اعمال «قانون تک فرزندی» گرفته بود. خانواده‌هایی که مطابق این سیاست رفتار نمی‌کردند، با مجازات پرداخت جریمه و فشار نهادهای دولتی روبرو بودند.
 
مسئولان چینی از وو ویپینگ، یک معلم دبیرستان، پس از بارداری دوم او خواسته‌ بودند، عمل سقط جنین انجام دهد. با وجود این، او پسرش را به دنیا آورد، اما شغلش را از دست داد و به پرداخت مبلغی معادل ۱۴ هزار یورو جریمه شد که تاکنون از پرداخت آن خودداری کرده است.
 
 
او در این باره گفته است:«موضوعی که نگرانش بودم، این بود که آیا می‌توانم بدون نگرانی فرزندم را به دنیا بیاورم یا خیر. زنانی بسیاری را دیده بودم که مجبور شده‌اند پس از دومین بارداری سقط جنین کنند. واقعاً نگران بودم که من هم مانند آنها قربانی بعدی باشم.»
 
لی یونگان که در پکن زندگی می‌کند، از دیگر کسانی است که شغل تدریس خود را در دانشگاه به دلیل داشتن بیش از یک فرزند از دست داده است. همسر او چهار سال قبل پسری به دنیا آورد که پس از دخترشان فرزند دوم خانواده است. او نیز با دشواری‌های فراوان نهادهای دولتی به دلیل سرپیچی از قانون تک فرزندی روبرو بوده است. او در این باره در مصاحبه ای گفته است: «من هرگز از اینکه فرزند دومی داشته باشم پشیمان نیستم. اما سال‌ها تحت فشار روانی بودم و درگیری‌های بسیاری به خاطر این موضوع با نهادهای دولتی داشتم، چون صاحب دو فرزند هستم.»
 
گروه‌های فعال حقوق بشر از منتقدان سیاست تک فرزندی دولت چین بوده‌اند که البته استثناءهای بسیاری نیز داشته است. این قانون از روز هفتم آذر ماه برای جلوگیری از پیر‌تر شدن جمعیت چین اجرا نمی‌شود و زوج‌های بسیاری نیز به تک فرزندی پایبند نیستند.
 
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.