خبر فوری

دریادار سیاری: امنیت تنگه هرمز در دست ماست

دریادار سیاری: امنیت تنگه هرمز در دست ماست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نیروی دریایی ایران می‌گوید در رزمایش موسوم به «ولایت ۹۰» در خلیج فارس، چند فروند موشک با قابلیت‌های متفاوت را با موفقیت آزمایش کرده است.
 
خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا» روز دوشنبه در آخرین روز از این مانور نظامی از آزمایش موفقیت آمیز موشک «فوق پیشرفته» و رادارگریز «نور» خبر داد.
 
رزمایش ده روزه اخیر پس از انتشار گزارشهایی مبنی بر احتمال تحریم خرید نفت ایران از سوی غرب برگزار شد. ایران می گوید که در صورت اعمال تحریم عبور و مرور نفتکشها درتنگۀ استراژیک هرمز را غیر ممکن می کند.
 
دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ایران هدف رزمایش را تامین امنیت پایدار دانست و گفت: «وقتی ما می‌توانیم امنیت پایداری را در منطقه بوجود بیاوریم معنی‌اش این است که ما هم امنیت تنگه هرمز را در دست داریم، هم کنترلش را می‌توانیم در دست داشته باشیم، هم هر تصمیم دیگری. این کاملا واضح و مشخص (است). اما ما عنوان کردیم که هدف از رزمایش چی هست؟ تامین امنیت پایدار (است).»
 
بخش بزرگی از نفت مصرفی دنیا از تنگه هرمز می گذرد. این تنگه نه تنها برای صادرات نفت ایران و اعراب خلیج فارس بلکه برای اقتصاد جهان حیاتی است.
 
همزمان ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل آزمایش انواع موشک‌ها توسط ایران را نشان فشار ناشی از آغاز تاثیرات تحریمهای بین المللی بر این کشور دانست و گفت فکر نمی‌کند حتی اگر تحریم‌ها شدت یابد ایران به خود اجازه دهد تا تنگه هرمز را ببندد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.