خبر فوری

آزمایش یک موشک دوربرد جدید در رزمایش دریایی ایران

آزمایش یک موشک دوربرد جدید در رزمایش دریایی ایران
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا» از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک دوربرد ساحل به دریا در چارچوب رزمایش دریایی موسوم به «ولایت ۹۰» در روز دوشنبه خبر داد.

آزمایش اژدرهای ضدکشتی و موشک های میان-برد نیز بخشی از برنامۀ رزمایش دریایی ده روزۀ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس بود که دوشنبه آخرین روز آن است.

با فاصلۀ کوتاهی از خبر تهدید اخیر ایران برای بستن تنگۀ هرمز که بار دیگر از سوی مسئولان ایرانی تکذیب شد، سوئیس پس از عذرخواهی قطر به دلیل ارسال جنگ‌افزارهای سوئیسی به لیبی، توقف صدور سلاح به این کشور را لغو کرد. آمریکا نیز پس از معامله های تسلیحاتی گسترده با عربستان، با امارات متحدۀ عربی نیز قرارداد سه و نیم میلیارد دلاری جدیدی را برای فروش موشک به امضاء رساند.

مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران در ادامۀ برنامۀ اتمی این کشور روز یکشنبه از «آزمایش موفق میلۀ سوخت هسته‌ای» خبر دادند.

ادامۀ برنامۀ هسته ای ایران تحریم های جامعۀ بین المللی را به دنبال داشته است. رزمایش ده روزۀ اخیر در خلیج فارس با احتمال تحریم های جامعۀ بین المللی علیه نفت صادراتی ایران نیز مرتبط است. تحریم هایی که به دلیل ادامۀ برنامۀ هسته ای ایران افزایش یافته اند.

هر چند تلویزیون دولتی ایران دربارۀ کاربرد دارویی برنامۀ هسته ای نیز گزارش هایی پخش کرده است، اما موضوعی که اغلب از نظر دور می ماند، پیامدهای ناخواستۀ «بعد نظامی» آن، یعنی افزایش رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه بوده است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رزمایش دریایی «ولایت ۹۰» را از روز شنبه سوم دی، در آب های خلیج فارس آغاز کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.