خبر فوری

دبیرکل اتحادیه عرب: تک تیراندازها تهدیدی جدی در سوریه اند

دبیرکل اتحادیه عرب: تک تیراندازها تهدیدی جدی در سوریه اند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دبیرکل اتحادیه عرب می گوید که نیروهای ارتش سوریه از شهرهای این کشور خارج شده اند و قرار است تعداد ناظران این اتحادیه در سوریه افزایش یابد.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب روز دوشنبه گفت:

“نیروهای دولتی سوریه از مناطق مسکونی عقب نشینی کرده و تانکها و نیروهای مسلح از شهرها خارج شده و در حومه و اطراف شهر ها مستقر شده اند، بویژه در شهر حمص.”

با این حال دبیرکل اتحادیه عرب اضافه کرده که تیراندازی در شهرها ادامه دارد و حضور تک تیراندازان در شهرها همچنان یک تهدید جدی است.

نبیل العربی همچنین گفت که شماره ناظران اتحادیه عرب در طول یک هفته آینده از هفتاد نفر به یکصد نفر افزایش خواهد یافت. ناظران اتحادیه عرب تا کنون در شش شهر سوریه مستقر بوده اند.

پیش از این، برخی مشاوران اتحادیه عرب خواهان بازگشت ناظران از سوریه شده بودند، زیرا به نظر آنان رژیم بشار اسد از آنها به عنوان پوششی برای توجیه و ادامه سرکوب معترضان استفاده می کند.

سازمان ملل متحد می گوید تا کنون بیش از پنج هزار نفر شهروند سوری در جریان سرکوب اعتراض ها کشته شده اند. از سوی دیگر مقامات سوریه مدعی شده اند که گروه های مسلح معترض تا کنون دو هزار نفر از نیروهای امنیتی را کشته اند.

طی ده روز گذشته دولت بشار اسد تحت فشار اتحادیه عرب نزدیک به سه هزار و پانصد نفر زندانی را آزاد کرده است. اتحادیه عرب از گروه های اپوزیسیون سوریه خواسته است تا اگر مشخصات زندانیان دیگری را نیز در دست دارند، برای آزادی آنها اطلاعت خود را در اختیار این اتحادیه قرار دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.