خبر فوری

آمریکا: تهران در موضع ضعف است که تهدید می کند

آمریکا: تهران در موضع ضعف است که تهدید می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایران به آمریکا هشدار داد که ناو هواپیمابر خود را به خلیج فارس برنگرداند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به این هشدار گفت: «به نظر من چنین تهدیدهایی بیانگر این است که ایران در موضع ضعف قرار دارد. این جدیدترین تهدید ایران است و نشان می دهد که تهران به دلیل ادامه سرپیچی از تعهدات بین المللی اش تحت فشار شدیدی است. ایران منزوی شده است و به دنبال راهی برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات داخلی خود است.»

یک ناو هواپیمابر آمریکا در زمان برگزاری رزمایش ارتش ایران در شرق تنگه هرمز با ترک محل ماموریتش در خلیج فارس در دریای عمان مستقر شده بود.

عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش ایران روز سه شنبه خطاب به مقامهای آمریکایی گفته بود: «به آنها توصیه می کنیم، تاکید می کنیم و بلکه تذکر می دهیم که این ناو که در منطقه ثابت ایستایی که در خلیج فارس بود و برای ما تهدید است برنگردد و ما عادت نداریم تذکرمان را تکرار کنیم»

مقامهای آمریکایی تغییر محل استقرار این ناو هواپیمابر را اقدامی عادی توصیف کرده اند و آن را با مانور ارتش ایران بی ارتباط دانسته اند.

ایران در زمان برگزاری این رزمایش در شرق تنگه هرمز غرب را تهدید کرده بود که درصورت تحریم نفتی ایران، این کشور تنگه هرمز را خواهد بست.

آمریکا همزمان با این مانور قانون تحریم بانک مرکزی ایران را به اجرا درآورد.

مانور ده روزه ارتش ایران روز سه شنبه به پایان رسید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.