خبر فوری

آمریکا از تصمیم اروپا برای ممنوعیت خرید نفت از ایران خشنود است

آمریکا از تصمیم اروپا برای ممنوعیت خرید نفت از ایران خشنود است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت آمریکا توافق کشورهای اروپایی مبنی بر ممنوعیت خرید نفت از ایران را یک خبر خوب دانست و از دیگر کشورهای جهان خواست از چنین اقداماتی حمایت کنند. کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا روز چهارشنبه بر سر عدم خرید نفت از ایران در صورت عدم توقف برنامه های هسته ای توسط این کشور به توافق رسیدند اما هنوز مشخص نیست این تصمیم از چه زمانی به اجرا گذاشته خواهد شد.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا با بیان این مطلب گفت:“چنین توافق‌هایی دقیقا از آن نوع تصمیماتی است که مورد توجه آمریکاست و نه تنها متحدان ما و شرکای سیاسی آمریکا در اروپا بلکه دیگر کشورها در سراسر دنیا باید با چنین اقداماتی همراهی کنند. ما باور داریم که چنین تصمیماتی می تواند ایران را از نظر اقتصادی با سختی مواجه کند.”

همزمان با این اقدام اتحادیۀ اروپا، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه به ایران سفر کرده است. گفته می شود مسائل مربوط به پروندۀ هسته ای ایران و همچنین بحران سیاسی در سوریه از جمله مسائلی است که قرار است در دیدار با مقامات ایرانی مورد بحث قرار گیرد. ترکیه که چهارمین خریدار نفت از ایران است طی سالهای اخیر تلاش کرده نقش میانجی را در پروندۀ هسته ای ایران ایفا کند. وزیر امور خارجۀ ترکیه در این سفر گفته است این کشور معاملات نفتی خود با ایران را ادامه می دهد.

به گفتۀ یک مقام رسمی ترکیه، روز سوم ژانویه، یک روز پیش از این سفر و در پی تحریم بانک مرکزی ایران توسط آمریکا نیز این کشور از آمریکا خواسته است شرکت‌های ترکیه ای وارد کنندۀ نفت از ایران را از تحریم های جدید معاف کند. آنکارا امیدوار است بتواند به نقش میانجی خود در پروندۀ هسته ای ایران میان این کشور و قدرت‌های غربی ادامه دهد.

این تحریم‌های جدید پس از برگزاری یک مانور ده روزه توسط ایران تعیین می شود. ایران تهدید کرده است در صورت افزایش تحریم ها و فشارها علیه ایران تنگۀ هرمز را می بنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.