خبر فوری

کریسمس مسیحیان ارتدوکس فرا رسید

کریسمس مسیحیان ارتدوکس فرا رسید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

همزمان با فرارسیدن شب کریسمس مسیحیان ارتدوکس و شرقی، مراسم و جشن های خاص این روز در سراسر دنیا از روسیه و یونان گرفته تا کرانه باختری رود اردن، برگزار شد.

شامگاه جمعه مراسم عشای ربانی به رهبری کیریلی، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه و درحضور دیمیتری مدودیوف رییس جمهوری این کشور وهمسرش و همچنین هزاران تن از ارتدوکسهای معتقد در کلیسای “مسیح ناجی” مسکو انجام شد.

اسقف اعظم ارتدوکسهای روسیه ابراز امیدواری کرد اشتباهات گذشته تکرار نشوند و از مومنان خواست این شرایط سخت را برای نزدیک شدن به پروردگار تحمل کنند.

اما در کرانه باختری رود اردن هم مراسم عشای ربانی در کلیسای مهد بیت لحم که از آن به زادگاه عیسی مسیح یاد می شود، با شکوه و استقبال فراوان برگزار شد. جمعی از شخصیت های سیاسی از جمله سلام فیاض نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این مراسم شرکت کرده بودند.

حدود سیصد میلیون ارتدوکس مراسم امسال را جشن گرفتند. مسیحیان ارتدوکس مذهب از تقویم ژولین پیروی می کنند که مطابق آن سالروز تولد عیسی مسیح هفتم ژانویه است. این در حالی است که کليساهای کاتوليک و پروتستان با استناد به تقويم گريگوری دو هفته زودتر کريسمس را جشن می گیرند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.