وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آغاز سفر احمدی نژاد به چهار کشور حوزه آمریکای لاتین

آغاز سفر احمدی نژاد به چهار کشور حوزه آمریکای لاتین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران همراه برخی از اعضای کابینه خود وارد ونزوئلا شد و در فرودگاه کاراکاس مورد استقبال الیاس خوآ معاون رییس جمهوری این کشور قرار گرفت.

او که در ادامه سفر خود قرار است به نیکاراگوئه، کوبا و اکوادور سفر کند، روز دوشنبه با همتای ونزوئلایی اش دیدار و گفتگو می کند.

هوگوچاوز پیش از ورود همتای ایرانی خود، با بی اعتنایی به هشدار آمریکا در مورد توسعه روابط با دولت ایران، کاخ سفید را به داستان سازی درباره فرضیه توطئه مشترک ایران، ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه در خاک آمریکا متهم کرد.

درحالیکه تنش بین ایران و غرب بر سر احتمال بستن تنگه هرمز از سوی دولت ایران تشدید شده، آگاهان هدف رییس جمهوری ایران را از این سفر، تقویت روابط خود با این چهار کشورحوزه آمریکای لاتین ارزیابی می کنند. دولت ایران درصدد است تا نشان دهد هنوز هم دوستانی در سطح جهان دارد و آنطور که غرب تمایل دارد، به انزوای کامل بین المللی فرو نرفته است.

درهمین راستا و پس از آنکه لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا بستن تنگه هرمز را خط قرمز کشورش عنوان کرد، احمد وحیدی همتای ایرانی اش با عقب نشینی تلویحی از موضع دولت متبوعش، احتمال بستن این تنگه را تکذیب کرد.

همزمان و در واکنش به افزایش فشارغرب به ایران درمورد فعالیت های هسته ای این کشور، منابع خبری ازعملیاتی شدن غنی سازی اورانیوم در نیروگاه اتمی فوردو واقع در حوالی قم در آینده ای نزدیک خبر داده اند. به گزارش خبرگزاریها، ایران از اواخر ماه گذشته میلادی تزریق گاز اورانیوم در این نیروگاه را آغاز کرده است.