خبر فوری

پیروزی در نیوهمپشایر رامنی را به نامزدی برای جمهوریخواهان نزدیکتر می کند

پیروزی در نیوهمپشایر رامنی را به نامزدی برای جمهوریخواهان نزدیکتر می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نیوهمپشایر ایستگاه دوم جمهوریخواهان برای انتخاب رقیب باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا است. فارغ از هیاهوی کارزارهای انتخاباتی، شماری از ناظران سیاسی و روزنامه نگاران به دعوت شرکت گوگل و وبلاگ پولیتیکو در کالجی در این ایالت گرد هم آمدند تا در روز برگزاری انتخابات درون حزبی، درباره آن گفتگو کنند.

هرچند به گفته اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز که در این نشست حضور داشت، هنوز انتخابات نیوهمپشایر به پایان نرسیده چشمها به ایالت بعدی، کارولینای جنوبی، دوخته شده است.

دان بالز، خبرنگار ارشد روزنامه واشنگتن پست می گوید: «در تاریخ معاصر هیچ جمهوریخواهی نتوانسته در هر دو ایالت آیووا و نیوهمپشایر به پیروزی برسد. این دو ایالت همیشه در دو مسیر مختلف گام برداشته اند. میت رامنی توانست با زیرکی در آیووا رتبه اول را تصاحب کند. همین امر به او این فرصت را می دهد که به چیزی برسد که پیش تر هیچ جمهوریخواهی به آن نرسیده بود. اگر او به چنین پیروزی دست پیدا کند و پس از آن در کارولینای جنوبی هم پیروز شود، دیگر هیچ چیز نمی تواند جلوی او را برای انتخاب شدن به عنوان نامزد جمهوریخواهان بگیرد.»

نظرسنجیها حاکی از شانس بیشتر میت رامنی در ایالت نیوهمپشایر است. اما جمله ای که او در یک سخنرانی گفت شاید برایش گران تمام شود.

جاناتان کارل از شبکه ای بی سی نیوز می گوید: «نیوهمپشایر معمولا همه را شگفت زده می کند چرا که ایالتی مستقل است. میت رامنی به دلیل جمله ای که درباره اخراج کارکنان گفت شاید به مشکل برخورد کند. او گفت که دوست دارد کارمندان را اخراج کند. اما باید منتظر ماند و دید اثر این جمله چه خواهد بود. منتقدان این جمله را خارج از زمینه ای که گفته شد تفسیر کردند.»

آقای رامنی یک روز قبل گفته بود که دوست دارد توانایی اخراج افراد را داشته باشد. در شرایطی که کاهش بیکاری یکی از دغدغه های مردم آمریکا است، رقبای آقای رامنی از این جمله برای حمله به او استفاده کردند. در حالی که میت رامنی می گوید منظورش از اخراج افراد، کسانی بود که در شرکتهای بیمه کار می کنند و مردم از کارشان راضی نیستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.