وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برگزاری دور دوم انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان آمریکا

برگزاری دور دوم انتخابات درون حزبی جمهوری خواهان آمریکا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

انتخابات درون-حزبی جمهوری خواهان آمریکا سه شنبه در ایالت نیوهمپشایر با رقابت شش نامزد وارد دور دوم خود شد. میت رامنی که قصد دارد نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری در برابر باراک اوباما باشد، در دور مقدماتی در ایالت آیووا برنده شد.

ارزیابی‌ها حاکی است که در آبان ماه سال آینده این سیاستمدار ۶۴ ساله از طرف حزب جمهوری خواه به رقابت باراک اوباما، رئیس جمهوری کنونی آمریکا خواهد رفت.

در روستای دیکسویل ناچ، در ایالت نیوهمپشایر شهروندان آمریکایی در رأی گیری شرکت کردند و نظر خود را دربارۀ آن به رسانه‌ها گفتند. به نظر بعضی از آنها میت رامنی در این دور از انتخابات درون-حزبی جمهوری خواهان نیز برنده است. از دید بعضی دیگر از شهروندان ایالت نیوهمپشایر هنوز معلوم نیست که کل مردم ایالت چگونه رأی خواهند داد.

بعضی از شهروندان ایالت نیوهمپشایر نیز می گویند سیاست‌های اقتصادی نامزدهای جمهوری خواه واقع بینانه نبوده اند و نمی‌توانند آمریکا را از مشکلات اقتصادی اش نجات دهند.

میت رامنی در نظرسنجی ها هجده درصد از ران پل رقیب دیگر خود از حزب جمهوری خواه پیشی گرفته است.

نتایج ابتدایی شمارش آراء در ایالت نیوهمشایر سه شنبه شب مشخص می‌شوند. میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست در مصاحبه با روزنامۀ «وال استریت ژورنال» سران ایران را «شرور» توصیف کرده است. او گفته است که در صورت دستیابی به سمت ریاست جمهوری ممکن است برای توقف برنامۀ هسته‌ای ایران دست به اقدام نظامی نیز بزند.