خبر فوری
This content is not available in your region

میت رامنی در مسیر کارولینای جنوبی

نظرها
میت رامنی در مسیر کارولینای جنوبی
اندازه متن Aa Aa

میت رامنی، نامزد جمهوری خواهان که البته رویکردش چندان به مذاق آن‌ها خوش نمی‌آید در دور مقدماتی انتخابات این حزب در نیوهمپشایر هم توانست در جایگاه نخست بنشیند. با این پیروزی او برای فتح انتخابات کارولینای جنوبی در ۲۱ ژانویه با عزمی راسخ‌تر از گذشته خود را آماده می‌سازد.

پس از پیروزی در نیوهمپشایر او گفت: «نیوهمپشایر سپاسگزارم. امشب رویدادی تاریخی خلق کردید. امشب جشن می‌گیریم و فردا دوباره کارمان را شروع می‌کنیم.»

وضعیت در کارولینای جنوبی متفاوت است. آراء مذهبی‌های حزب جمهوری خواه از جمله جناح محافظه کار تی پارتی در آنجا سهمی تعیین کننده دارد. با این همه رامنی میانه رو در نظرسنجی‌ها هنوز در صدر قرار دارد و متوقف ساختن او به نظر دشوار است.

رون پاول که در انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر در جایگاه دوم نشست، امیدوار است شرایط در کارولینای جنوبی متفاوت باشد. اگر او بتواند در این ایالت امتیاز خوبی بدست آورد در آنصورت رقابت او با میت رامنی جدی‌تر خواهد شد.

او برای جوانان جمهوری خواه به مثابه یک قهرمان ظاهر شده است. سخنان او درباره آزادی‌ها و دفاع از قانون اساسی و موضع اقتصادی رادیکالش جوانان محافظه کار را نشانه گرفته است.

هانستمن با کسب جایگاه سومی در نیوهمپشایر حالا اسب خود را برای مبارزه با رون پاول زین کرده است. او روی کارولینای جنوب حساب باز کرده و پیروزی خود را در آنجا می‌جوید. جایگاه میانه رو‌ترین نامزد جمهوری خواه به رغم شور و هیجانش، حتی پایین‌تر از نظرسنجی‌ها است. او با حضور در بین طرفدارانش در نیوهمپشایر گفت: «خانم‌ها و آقایان، از شما سپاسگزارم. من جایگاه سوم را بدست آوردم و این یعنی صعود. سلام کارولینای جنوبی.»

مبارزات در کارولینای جنوبی از حالا آغاز شده است.

میت رامنی برای رقبایش مبارزی است مجهز به تمام ساز و کار‌ها. کارنامه کاری او، ایده‌ها و نظراتش همه قابل توجه‌اند. آنچه مسلم است اینکه اگر او در کارولینای جنوبی هم از سد دیگر رقبا عبور کند، دیگر نمی‌توان او را متوقف ساخت.

رامنی پس از پیروزی در نیوهمپشایر به کارولینای جنوبی چشم دوخته است

درباره نتیجه انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه آمریکا در نیوهمپشایر، جان دیویس، خبرنگار یورونیوز با جفری فریدن، استاد علوم سیاسی دانشگاه بوستون گفتگو کرده است.

یورونیوز: از جنوا، جفری فریدن، استاد دانشگاه هاروارد در بوستون با ماست.

شما درباره نتیجه انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان در نیوهمپشایر چه فکر می کنید؟

جفری فریدن: نتیجه کمابیش همانطور که انتظار می رفت بود. میت رامنی خوب پیش رفت. او توانست چهل درصد آرا را از آن خود کند و در رده اول قرارگیرد. فکر می کنم این بهترین نتیجه ای بود که می توانست در این ایالت کسب کند. ایالتی که همیشه در آن محبوبیت داشته. پرسش اساسی در ذهن مردم این بود که چه کسی بعد از او و در رده دوم قرار می گیرد.

و در این مورد پرسش بسیاری از ما این بود که آیا جان هانتسمن می تواند جای ران پاول را در رده دوم بگیرد؟

همانطور که بخاطر دارید، هانتسمن در آیووا تلاشی نکرد و تمام نیروی خود را روی نیوهمپشایرگذاشت. ایالتی که بیشتر به جمهوری خواهان میانه رویی مانند او تمایل دارد. هانتسمن با شانزده درصد آرا، نتیجه خوبی به دست آورد اما در رده دوم قرار نگرفت و فاصله زیادی با ران پاول دارد. بنابراین فکر می کنم این نتایج دوام حضور هانتسمن در انتخابات را زیر سوال می برد.

یورونیوز: به کارولینای جنوبی اشاره کردید و گفتید که نیوهمپشایر رابطه دوستانه ای با رامنی دارد. نرخ بیکاری در کارولینای جنوبی از میزان ملی هم بالاتر است و البته می دانیم که میت رامنی یک میلیاردر است که پول خود را از طریق خرید شرکت ها و بستن آنها بدست آورده که بسیاری از آنها هم در کارولینای جنوبی بودند. این وضعیت چه تاثیری بر مبارزات انتخاباتی او خواهد داشت؟

جفری فریدن: کارولینای جنوبی، فضای خیلی خیلی متفاوتی برای رامنی است. آنجا یک ایالت محافظه کارتر است. و هفتاد درصد ساکنان آنجا به جمهوری خواهان رای می دهند و اغلبشان هم پیرو کلیسای کاتولیک انجلیلی هستند. در باره اینکه این مسیحیان با مرام رامنی که یک مسیحی مورمون است چطور کنار می آیند، پرسش هایی مطرح است.

ابهاماتی هم درباره مسایل اقتصادی که شما هم به آن اشاره کردید هست. میزان بیکاری در کارولینای جنوبی زیاد است و بسیاری از آنها با تفکرات اقتصادی که افرادی مانند رامنی آنرا نمایندگی می کنند، مشکل دارند. رامنی به اندازه مردم کارولینای جنوبی محافظه کار نیست به همین دلیل فضای انتخاباتی در این منطقه برای او متفاوت است و این یک آزمون واقعی برای توانایی او در جلب اعتماد افراد محافظه کارتر حزب است بویژه کسانی در حزب جمهوریخواه که از نظر اجتماعی اندیشه های محافظه کارتر دارند.

اگر رامنی در کارولینای جنوبی خوب رای بیاورد، می توانم بگویم او نامزد حزب خواهد شد اما اگر چنین نشود، مخصوصا اگر او دوم یا حتی سوم شود، رقابت ها ممکن است ادامه پیدا کند.

یورونیوز: هیچ نشانه ای از اینکه نامزدی بخواهد از رقابت ها کنار بکشد نیست. به نظر می رسد این باعث شکستن آرای محافظه کاران شده و به نفع میت رامنی تمام شود.

جفری فریدن: دقیقا. عرصه آرای جمهوریخوان بسیار متکثر است و شاخه محافظه کار این حزب نتوانسته در مورد یک نامزد واحد به اجماع برسد. من فکر می کنم این عمدتا به این دلیل است که هر یک از نامزدها ایراداتی دارند. نیوت گینگریچ شاید بیش از همه تجربه کار سیاسی داشته باشد اما در داخل حزب دشمنان زیادی دارد. افرادی مانند ریک پری، سانتوروم، باکمن که از دور رقابت حذف شدند و دیگران هر یک در میان محافظه کارهای حزب جمهوریخواه طرفدارهایی دارند اما هر کدامشان دارای نقاط ضعفی هم هستند. بنابراین فکر می کنم یکی از چیزهایی که می تواند به رامنی کمک کند این است که او سه یا چهار رقیب محافظه کار دارد که به نظر می رسد هیچکدامشان نمی توانند بقیه محافظه کاران را حول خود متحد کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.