خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

کشته ‏شدن نخستین خبرنگار اروپایی در ناآرامی‌های سوریه

نظرها
کشته ‏شدن نخستین خبرنگار اروپایی در ناآرامی‌های سوریه
اندازه متن Aa Aa

یک خبرنگار فرانسوی، روز چهارشنبه در شهر حمص سوریه بر اثر انفجار خمپاره کشته شد. ژیل ژاکیه که با شبکه دو تلویزیون فرانسه همکاری داشت، نخستین خبرنگار اروپایی است که طی ۱۰ماه ناآرامی در سوریه کشته شده است.

آلن ژوپه، وزیر امورخارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای کشته‏شدن این خبرنگار را تسلیت گفت و ضمن «تراژدی» خواندن چنین رویدادی، خواستار تحقیقی جامع درباره آن شد.

بر اثر شلیک خمپاره در مرکز شهر حمص، هفت تن دیگر کشته و ۲۵ مجروح به جا مانده است. گزارش‌ها حاکی است که در میان مجروح شدگان یک خبرنگار هلندی نیز دیده می شود.

در همین حال هواداران بشار اسد، در دمشق به تجمعی گسترده دست زده و وفاداری و حمایت خود را به رئیس جمهوری سوریه اعلام کردند. در این تجمع بشار اسد نیز حضور یافت و سخنرانی کرد.

یکی از شهروندان حمص با انتقاد از عملکرد هیات ناظر اتحادیه عرب به خبرنگاران گفت: «آنها به همه نقاط سرکشی نکردند، آنها به مناطقی رفتند که برایشان امن بود، نه جایی که ارتش به مردم شلیک می‏کند و آنها هم اعلام نکردند که نظامیان به روی ما آتش گشوده‏اند.»

همزمان انوار مالک، یکی از ناظران فرستاده شده از سوی اتحادیه عرب با اعلام اینکه هیات اعزامی در جلوگیری از وقایع جاری در سوریه ناتوان است، از سمت خود استعفا داد و سوریه را ترک کرد.