خبر فوری
This content is not available in your region

پایان ماموریت رامنی در نیوهمپشایر

نظرها
پایان ماموریت رامنی در نیوهمپشایر
اندازه متن Aa Aa

انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان در نیوهمپشایر که در آن میت رامنی با اطمینان خاطر به پیروزی رسید، چندان شگفت انگیز نبود. اما آیا این به معنای آن است که در انتخابات نهایی ماه نوامبر این نماینده جمهوری خواه به مصاف رقابت با باراک اوباما خواهد رفت؟

یورونیوز در این زمینه با استفان گروبه، خبرنگار اعزامی به نیوهمپشایر گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: آیا میت رامنی توانست به هدفش دست یابد؟

استفان گروبه: فکر می‌کنم میت رامنی و خانواده‌اش در روز انتخابات به سینما رفتند تا آخرین فیلم ماموریت غیر ممکن را تماشا کنند. اما ماموریت موفق بیشتر گویای شرح حال اوست. او با اختلاف قابل توجهی انتخابات نیوهمپشایر را برد.

یورونیوز: اما رون پاول در نظرسنجی‌ها ۲۳ تا ۲۵ درصد آراء را از آن خود کرده است. مبارزه او به کجا ختم خواهد شد؟

استفان گروبه: کمی حیرت انگیز بود. در آخرین نظر سنجی‌ها او بطور قابل توجهی ضعیف‌تر حضور یافته بود. اما در مورد رون پاول، گرچه ممکن است سیاستهای او را قبول نداشته باشید اما او نامزد واقعی است. او با ۷۶ سال سن، مسن‌ترین نامزد است که البته طرفدارانش از جوان‌ترین اقشار هستند، از جمله دانشجویان و آنهایی که برای نخستین بار رای می‌دهند.

بنابراین می‌توان او را نامزد واقعی جمهوری خواهان خواند. او ۲۳ تا ۲۶ درصد جمهوری خواهان را همراه خود دارد. شک دارم او بتواند خطری برای میت رامنی باشد.

یورونیوز: او همچنین به اندازه میت رامنی نمی‌تواند خرج کند.

استفان گروبه: دقیقا همینطور است. میت رامنی با فاصله زیادی ثروتمند‌ترین نامزد است و بیشترین بودجه را در میان نامزد‌ها در اختیار دارد.

یورونیوز:

ما درباره جان هانستمن، سفیر سابق آمریکا در چین زیاد شنیده‌ایم. گفته می‌شد که در آخرین لحظات آراء او بالاخواهد رفت، اما در نهایت سوم شد. آیا می‌توان گفت او از دور رقابت‌ها بیرون افتاده است؟

استفان گروبه: او هنوز رسما در رقابت باقی مانده است. او تا حدی ناشناخته است و برای رامنی تهدید جدی محسوب نمی‌شود. برای اینکه آن‌ها در یک زمین بازی نمی‌کنند.

او جمهوری خواه میانه رویی است و نه محافظه کار. او مانند رامنی از سابقه کاری قوی برخوردار است. نمایش قوی او می‌تواند برای رامنی یک تهدید تلقی شود. اما او به لحاظ مالی قوی نیست. هانستمن پیش از این اعلام کرد که بیشر به کارولینای جنوبی توجه دارد. رامنی هنوز قوی‌ترین نامزد جمهوری خواه به شمار می‌رود.

یورونیوز:

پس از این رقابت را باید کجا دنبال کرد؟ باید منتظر انتخابات مقدماتی روز ۲۱ ژانویه در کارولینای جنوبی بود؟ آیا فکر می‌کنید با توجه به پیشینه میت رامنی در کارولینای جنوبی بویژه در بخش خصوصی اقتصاد، آیا این موضوع می‌تواند نقشی در این بین بازی کند؟ شما روند رقابتهای انتخابات مقدماتی را چطور می‌بینید؟

استفان گروبه: ظاهرا کمی مشکل باشد. رامنی به آنجا می‌رود تا نسبت به کاهش فرصت‌های شغلی که در زمان وی روی داده پاسخگو باشد و این، موضوع رقابت او با نیوت گینگریچ است. نیوت گینگریچ اعلام کرده که کارولینای جنوبی بیشترین برد را برای او به همراه خواهد داشت. کارولینای جنوبی کاملا متفاوت است و از نیوهمپاشیر بزرگ‌تر و البته محافظه کار‌تر است. در میان رای دهندگان، مسیحیان افراطی بیشترند. آنچه مطلوب نیوت گینگریچ است. و این می‌تواند مساله‌ای پیش آورد. اما گفته می‌شود میت رامنی در کارولینای جنوبی در راس است و اگر او در این ایالت رقابت را ببرد، همه چیز سریع‌تر رقم خواهد خورد.