خبر فوری
This content is not available in your region

پیروزی رامنی در دو ایالت به طور متوالی بی سابقه بود

نظرها
پیروزی رامنی در دو ایالت به طور متوالی بی سابقه بود
اندازه متن Aa Aa

میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست توانست در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در ایالت نیوهمپشایر قاطعانه به پیروزی برسد و حدود چهل درصدر آرا را از آن خود کند. میت رامنی که در ایالت آیووا هم به پیروزی رسیده بود اولین کاندیدای غیررئیس جمهوری است که در تاریخ آمریکا توانسته در هر دو ایالت آیووا و نیوهمپشایر به پیروزی برسد.

او پس از اعلام نتایج آرا در جمع هوادارانش گفت: «ما به خاطر داریم که وقتی چهار سال قبل باراک اوباما به نیوهمپشایر آمد وعده داد که مردم را متحد می کند و نظام از هم گسیخته دولت را اصلاح خواهد کرد. این وعده های سر خرمنی بود که یک کاندیدا برای کسب آرا می داد.»

ران پل که در آیووا سوم شده بود، توانست در نیوهمپشایر در جای دوم قرار بگیرد. این پزشک و نویسنده 77 ساله که منتقد سرسخت سیاستهای خارجی و پولی باراک اوباماست در بسیاری از زمینه ها با هم حزبیهای جمهوریخواهش هم اختلاف نظر دارد. او در مصاحبه ای از رقبای هم حزبیش به دلیل نحوه انتقاد از میت رامنی گلایه کرد.

جان هانتسمن با کسب هفده درصد آرا با فاصله زیادی نسبت به دو رقیب دیگر سوم شد. او که در آیووا فقط نیم درصد آرا را کسب کرده بود با این جهش، بار دیگر نشان داد که رقابت در انتخابات درون حزبی چقدر نزدیک و غیرقابل پیش بینی است.

نیوت گینگریچ که در نیوهمپشایر فقط ده درصد آرا را به دست آورد و در میان شش کاندیدا چهارم شد توجهش را به ایالت بعدی، کارولینای جنوبی معطوف کرده است. او تلاش می کند تا با کارزار انتخاباتی هنگفت سه و نیم میلیون دلاری در این ایالت، هوادارانش را که تا چند هفته پیش به پیروزی او امیدوار بودند خوشحال کند.

ریک سانتوروم که کارزار انتخاباتی را در آیووا خوب شروع کرده بود در نیوهمپشایر هواداران محافظه کارش را ناامید کرد. سناتور سابق پنسیلوانیا، در ایالت نیوهمپشایر پنجم شد.

در حالی که سیاستمداران جمهوریخواه در حال مبارزه با یکدیگر برای معرفی نامزد این حزب در انتخابات پاییز امسال هستند، به نظر نمی رسد باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مشکلی برای جلب نظر هم حزبیهای دموکرات خود داشته باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.