خبر فوری
This content is not available in your region

در حرکتی کم سابقه برمه دویست زندانی سیاسی را آزاد کرد

در حرکتی کم سابقه برمه دویست زندانی سیاسی را آزاد کرد
اندازه متن Aa Aa

بدنبال امضای توافقنامه آتش بس دولت مرکزی میانمار (برمه سابق) با شورشیان «کارن» که به شصت سال مبارزه مسلحانه این گروه پایان می‌دهد، روز جمعه حدود دویست تن از زندانیان سیاسی این کشور نیز آزاد شدند.

چهره‌های شناخته شده‌ای در بین زندانیان آزاد شده دیده می‌شوند از جمله شین گامبریا، راهب بودایی و رهبر تظاهرات خیابانی سال ۲۰۰۷، مین کو ناینگ رهبر دانشجویان و قیام سرکوب شده سال ۱۹۸۸ و نیز نخست وزیر سابق این کشور.

فیل روبرتسون از سازمان حقوق بشر با تشبیه روند آزاد شدن زندانیان به یک مسابقه دو گفت:«اینکه دور آخر را خوب دویده باشید شما را از دویدن بی‌نیاز نمی کند. قسمتی از مسیر را دویده‌ایم و باید از رسیدن به آخر مسیر مسابقه و آزادی همه زندانیان اطمینان حاصل کنیم و از حرکت نایستیم.»

حدود ۶۵۱ زندانی در فهرست سازمان عفو بین الملل قرار دارد و معلوم نیست دقیقا چه تعداد از زندانیان آزاد شده سیاسی بوده‌اند.

به نظر می‌رسد با آزادی آنگ سان سوچی رهبر اپوزیسیون از حبس خانگی و انجام اصلاحات سیاسی، میانمار، یکی از بسته‌ترین کشورهای جهان درصدد برچید شده شدن تحریمهای وضع شده علیه این کشور از سوی آمریکا و اروپاست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.