خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

رییس جمهوری تایوان در قدرت ماند

نظرها
رییس جمهوری تایوان در قدرت ماند
اندازه متن Aa Aa

همزمان با پایان انتخابات در تایوان و شمارش آراء، منابع رسمی از پیروزی دوباره «ما یینگ جو»، رییس جمهوری کنونی این کشور خبر دادند.

اندکی پس از اعلام این خبر، وی در جمع هوادرانش حاضر شد و ضمن ابراز شادی  از این پیروزی گفت: «در چهار سال بعدی، مسیر ارتباط ما با دیگر کشور‌ها صلح آمیز‌تر و با اعتماد متقابل بیشتری همراه خواهد بود. ما باید در دراز مدت بالا‌ترین سطح صلح و پایداری را در کشور شاهد باشیم.»
 
«ما یینگ جو» از حزب گومین دانگ که از احزاب ناسیونالیست تایوان به شمار می‌رود، همراه با دو نامزد دیگر در این انتخابات شرکت داشت.

وی از نامزدهای مورد حمایت مقامات چین نیز به شمار می‌رود و خواهان برقراری رابطه نزدیک با پکن است. وی پیش‌تر در شعارهای انتخاباتی خود گفته بود که ممکن است تایوان تا یک دهه دیگر با چین پیمان وحدت امضا کند.
«تسای یینگ ون»، نامزد حزب مخالف دموکراتیک ترقی خواه  از رقبای اصلی آقای «یینگ جو» در این انتخابات به شمار می‌رفت. گزارش‌ها حاکی از آنست که وی پس از شکست در انتخابات از رهبری حزب خود نیز کناره گیری کرده است.
 
تایوان در سال ۱۹۴۹ اعلام استقلال کرد اما مقامات چین هنوز این جزیره را متعلق به خود می‌دانند.
روابط چین و تایوان در سال‌های اخیر و پس ازبه قدرت رسیدن «ما یینگ جو» در سال ۲۰۰۸ میلادی، اندکی بهبود یافته است. تایوان در حال حاضر دچار رکود اقتصادی بی‌سابقه طی چند دهه اخیر است.