خبر فوری
This content is not available in your region

روند رشد اقتصاد چین باز هم آهسته تر شد

نظرها
روند رشد اقتصاد چین باز هم آهسته تر شد
اندازه متن Aa Aa

آهنگ رشد اقتصاد چین به کمترین میزان خود در دو سال گذشته رسید.

بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت این کشور تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه منتهی به پایان سال گذشته میلادی 8.9 درصد بود که 0.2 درصد کمتر از سه ماهه قبل از آن بود.

بررسی اقتصاد چین در دوره سالانه هم نشان می دهد که رشد اقتصادی این کشور در سال 2011 میلادی با کاهش نسبت به سال قبل از آن روبرو بود. رشد اقتصادی چین از 10.3 درصد در سال 2010 به 9.2 درصد در سال 2011 رسید.

نیک ادواردز، تحلیلگر می گوید: «ما شاهد پایدار شدن میزان واردات از کشورهای اروپایی و آمریکایی به چین هستیم که این اتفاق به اقتصاد جهانی کمک می کند. از طرفی اقتصاددانان تمایل ندارند که درباره نقطه پایان چرخه بحران کنونی صحبت کنند.»

اقتصاد چین در سالهای گذشته یکی از پرشتاب ترین آهنگهای رشد را داشته است اما کارشناسان پیش بینی می کنند اقتصاد این کشور در سال جاری میلادی هم با افت روبرو شود.

اگرچه رقم رشد اقتصادی 8.9 درصدی چین از بسیاری از اقتصادهای دیگر بیشتر است، روند نزولی آن باعث نگرانی مقامهای چینی شده است.

از طرفی با رونق گرفتن ساخت و ساز در این کشور دولت چین نگران رشد بی رویه این صنعت است. به همین دلیل با در نظر گرفتن تدابیری قصد پیشگیری از رشد حبابی صنعت ساختمان سازی را دارد تا به اقتصاد این کشور به طرف آن چه «رشد پایدار» خوانده اند رهنمون شود.

دولت چین اعلام کرده است که شمار شهرنشینان این کشور برای اولین بار از شمار روستاییان بیشتر شده است که این اتفاق یکی از اثرات رونق صنعت ساختمان سازی است. بر اساس آمار منتشر شده 21 میلیون نفر در سال 2011 میلادی از روستاها به شهرها مهاجرت کردند که باعث شد 51.3 درصد از جمعیت 1.3 میلیاردی چین را شهرنشینان تشکیل بدهند.

چین پس از آمریکا صاحب دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.