خبر فوری
This content is not available in your region

بازگشایی دادگاهی ویژه در هلند برای حل اختلافات مالی بین المللی

نظرها
بازگشایی دادگاهی ویژه در هلند برای حل اختلافات مالی بین المللی
اندازه متن Aa Aa

یک دادگاه بین المللی با مسوولیت پرداختن به اختلافات مالی در هلند بازگشایی شد. این دادگاه که به اختلافات مالی مقامات محلی یا موسسات خصوصی می‌پردازد، با بیش از ۸۰ به حل و فصل اختلافات مربوط به تبادلات مالی مقامات محلی یا موسسات خصوصی در سراسر دنیا خواهد پرداخت.

جفری گولدن، رییس این دادگاه گفت: «وجود چنین دادگاهی برای بخش وسیعی از کشورها مهم است. چرا که بر مبنای استانداردهای مطرح، طرفین دعوا به دادگاه‌های داوری در انگلستان یا نیویورک ارجاع داده می‌شوند و قاضی‌ها اگر چه در این دادگاه‌ها بسیار موثر عمل کرده‌اند، اما تصمیمات این دادگاه‌ها در نظام‌های قضایی که فاقد ساز و کارهای حقوقی الزام آورند، لازم الاجرا نیستند.»

ورشکستگی بانک برادران لیمن و بحران مالی که آن‌ها برانگیختند، گواهی است بر ضرورت و نیاز به یک نهاد بین المللی مرکب از کار‌شناسان برجسته‌ای که بتوانند از عهده حل و فصل اختلافات مالی برآیند. مزیت این دادگاه، سرعت عمل در صدور حکم نهایی بدون حق درخواست تجدید نظر است.

درک لمسترا که یک وکیل هلندی است در ارتباط با این دادگاه چنین گفت: «اگر اختلاف بین المللی بالا بگیرد. بهتر است در وهله نخست، بخش خصوصی به حل و فصل آن بپردازد. به این دلیل که روند داوری محرمانه است. موضوع استقلال را نیز نباید از یاد برد. با این همه منظور من این نیست که دادگاه‌های لندن یا نیویورک مستقل نیستند. اما فکر می‌کنم اگر در کشور ثالث باشید رسیدگی به اختلافات طرفین مزیتهایی خواهد داشت. اما فکر می‌کنم مهم‌ترین موضوع این است که مطمئن هستید در دادگاه برای حل و فضل اختلافات کار‌شناسان زبده‌ای دارید که نسبت به سازو کار موجود آگاهی کافی دارند.»

این دادگاه جدید، سازمانی خصوصی و مورد حمایت دولت هلند است. هلند با این اقدام، جایگاه بین المللی خود را در حوزه قضایی مستحکمتر می‌کند. دیوان دادگترس بین المللی، دیوان کیفری بین المللی و دادگاه بین المللی برای رسیدگی به جنایات یوگوسلاوی سابق نیز در این کشور واقع شده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.