خبر فوری

تصمیم به خروج زودهنگام نیروهای فرانسوی از افغانستان  

تصمیم به خروج زودهنگام نیروهای فرانسوی از افغانستان   
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرانسه قصد دارد سربازان خود را زود‌تر از موعد مقرر از افغانستان خارج کند. این تصمیم پس از آن اعلام شد که روز جمعه سربازی افغان در ولایت کاپیسا، در شرق این کشور چهار سرباز فرانسوی را با شلیک گلوله از پا درآورد و عده ای را نیز زخمی کرد. 
 
ژرار لونگه، وزیر دفاع فرانسه اعلام کرده که پس از این حادثه فوراً به افغانستان سفر خواهد کرد.
 
نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز دربارۀ کشته شدن چهار سرباز فرانسوی و خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان موضع گرفت. او گفت که در صورت بهتر نشدن وضعیت امنیتی افغانستان فرانسه به مأموریت نیروهای خود را در این کشور متوقف می‌کند. وی همچنین افزود: «ما دوست و متحد مردم افغانستان هستیم، اما من [به عنوان رئیس جمهوری فرانسه] نمی توانم اجازه دهم که سربازان فرانسوی به دست سربازان افغان کشته شوند.»
 
در همین حال روزنامۀ آمریکایی «نیویورک تایمز» با استناد به یک گزارش محرمانۀ نیروهای نظامی آمریکا اعلام کرده که چنین حمله‌هایی به سربازان خارجی از سوی سربازان افغان دیگر مواردی استثنائی نیستند.
 
تاکنون بیش از ۷۰ سرباز فرانسوی در طول مأموریت نیروهای بین المللی در افغانستان جان باخته‌اند. این کشور هنوز نزدیک ۳۸۰۰ سرباز در افغانستان دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.