خبر فوری

تهدید دولت فرانسه به خروج زودهنگام نیروهایش از افغانستان  

تهدید دولت فرانسه به خروج زودهنگام نیروهایش از افغانستان  
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از قتل چهار سرباز فرانسوی در روز جمعه در ولایت کاپیسا، در شرق افغانستان، نیکولا سارکوزی تهدید کرد که نیروهای فرانسه از این کشور خارج می‌شوند. در تیراندازی یک سرباز افغان به نیروهای فرانسوی دست کم پانزده نفر نیز زخمی شدند. نیروهای فرانسوی اکنون فعالیت های خود را در این کشور متوقف کرده اند.
 
الن ژوپه، وزیر امور خارجۀ فرانسه دربارۀ این اتفاق گفت: «این نخستین باری نیست که یک سرباز افغان، سربازی فرانسوی را کشته است. کلمۀ کشتن را عمداً بکار می‌برم، چون واقعاً موضوع قتل در میان است، آن هم قتل سربازان فرانسوی. این مسئولیت ماست که خروج نیرو‌هایمان را با توجه شرایط جدید افغانستان تنظیم کنیم.»
 
نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز از ژرار لونگه، وزیر دفاع این کشور خواست فوراً به کابل سفر کند. 
 
آندرس فو راسموسن، دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» در موضع گیری پیرامون تهدید فرانسه به خروج نیرو‌هایش از افغانستان گفت:« حوادثی مانند این بسیار وحشتناک اند و عناوین زیادی را در مطبوعات به خود اختصاص می‌دهند. اما آنها مواردی انگشت شمار هستند. واقعیت عینی این است که روزانه ۱۳۰ هزار تن از نیروهای “آیساف” از ۵۰ کشور گوناگون، همراه بیش از ۳۰۰ هزار نیروی افغان در صحنه‌های درگیری حاضر می‌شوند و تمرین می‌کنند.»
 
فرانسه هنوز در افغانستان نزدیک ۳۸۰۰ هزار سرباز دارد. تاکنون بیش از ۷۰ تن از نیروهای فرانسوی در درگیری‌های افغانستان جان باخته‌اند.
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.