خبر فوری

رأی گیری سنای فرانسه دربارۀ قانون «مجازات نفی نسل کشی ارامنه»

رأی گیری سنای فرانسه دربارۀ قانون «مجازات نفی نسل کشی ارامنه»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اختلاف میان ترکیه و فرانسه بر سر رأی گیری دربارۀ «قانون مجازات انکار نسل کشی ارامنه» در سنای فرانسه بار دیگر بالا گرفت. مجلس سنای فرانسه شامگاه دوشنبه را زمان رأی گیری دربارۀ این قانون اعلام کرده بود.

پاتریک اولیه، وزیر روابط سنا در دولت فرانسه در همین باره گفت: «انکار چنین وقایعی در نهایت توهین آشکاری به حافظۀ جمعی است. جامعه باید با چنین اقدام‌هایی مقابله کند. با تصویب این قانون یک خلا حقوقی را پر می‌کند.»

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در موضع گیری خود در انتقاد از رأی گیری سنای فرانسه دربارۀ قانون مجازات انکار نسل کشی ارامنه گفت: «ما نمی‌فهمیم که چگونه نیکولا سارکوزی می‌تواند چنین تصمیمی را آن هم در راستای محاسبات سیاسی خود بگیرد. داوری و تصمیم گیری دربارۀ چنین رویدادهایی مانند کشتار ارامنه در اصل کار تاریخدانان است.»

دولت سکولار و ملی گرای ترکان عثمانی در فاصلۀ سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۶ باعث کوچ اجباری و کشتار شمار بالایی از ارمنیان ترکیه شد. ترک‌ها در آن زمان مدعی بودند که ارامنه حامی روسیه هستند که دشمن امپراتوری عثمانی به شمار می‌رفت. بیش از بیست کشور کشتار ارامنه را در آن زمان نسل کشی نامیده‌اند.

در صورت رأی مثبت سنای فرانسه به قانون یاد شده یک سال حبس و ۴۵ هزار یورو جریمه در انتظار منکران نسل کشی خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.