خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

اردوغان فرانسه را به تحریم تهدید کرد

نظرها
اردوغان فرانسه را به تحریم تهدید کرد
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بار دیگر فرانسه را به تحریم تهدید کرد اما گفت آنکارا فعلا منتظر تصمیم دادگاه قانون اساسی فرانسه می ماند.

آقای اردوغان در پارلمان ترکیه تصویب قانون «مجازات انکار نسل کشی ارامنه» را مخالف ارزشهای اروپا و فرانسه خواند.

نخست وزیر ترکیه، نمایندگان پارلمان فرانسه را که مخالف این قانون هستند، دعوت کرد که از دادگاه قانون اساسی این کشور بخواهند رای به لغو این قانون بدهد.

بر اساس قانونی که پارلمان مجلس سفلای فرانسه ماه دسامبر گذشته و سنای این کشور در روز دوشنبه تصویب کرد، اگر کسی در فرانسه کشتار ارامنه به وسیله ترکهای عثمانی در صد سال قبل را به عنوان نسل کشی انکار کند، با مجازات یک سال زندان و جریمه 45 هزار یورویی روبرو خواهد شد.

حمله روزنامه‌های ترکیه به سارکوزی

روزنامه‌های چاپ ترکیه روز سه شنبه در واکنش به تصویب قانون انکار نسل کشی ارامنه، تیتر نخست خود را به انتقاد صریح از رئیس جمهوری فرانسه اختصاص دادند.

«سارکوزی دموکراسی را کشت»، تیتر اول روزنامه حریت و «سارکوزی تو فکر می کنی چه اتفاقی خواهد افتاد» نیز تیتر نخست روزنامه پوستا شد.

شهروندان ترکیه نیز از تصویب قانون انکار نسل کشی ارامنه در فرانسه ابراز انزجار می کنند.

شهروندی در استانبول به خبرنگار یورونیوز گفت: «این قانون علیه آزادی بیان است. این قانون یک نظر را دیکته کرده و دیگر نظر‌ها را ممنوع می‌کند به همین دلیل نامطلوب است.»

شهروند دیگری ضمن انتقاد از تصویب این قانون در سنای فرانسه می‌‏افزاید: «به طور قطع این قانون بر روابط ما اثر بدی خواهد گذاشت. بسیاری از مردم به آن واکنش نشان خواهند داد که البته طبیعی است. من فکر می‌کنم نیازی به قوم گرایی افراطی وجود ندارد.»

احتمال داده می شود که شماری از شهروندان استانبول در برابر کنسولگری فرانسه در این شهر تظاهرات کنند.