خبر فوری

بومیان کفش جاماندۀ نخست وزیر استرالیا را پس بردند

بومیان کفش جاماندۀ نخست وزیر استرالیا را پس بردند
اندازه متن Aa Aa

 
گروهی از بومیان استرالیا روز جمعه در برابر ساختمان پارلمان این کشور تجمع کردند. آنها لنگه کفش جاماندۀ جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا را پس آورده بودند.
 
جمعی از بومیان استرالیایی روز پنج شنبه رستورانی را در شهر کانبرا، پایتخت، محاصره کردند. جولیا گیلارد و تونی ابوت، رهبر حزب مخالف دولت برای شرکت در مراسمی به مناسبت «روز ملی استرالیا» در همین رستوران بودند که مجبور به فرار شدند. محافظان جولیا گیلارد توانستند با وجود درگیری او را بدون آسیب از صحنه خارج کنند.
 
یکی از بومیان حاضر در صحنه گفت: «من به نمایندگی مشروع از ساکنان “سفارت چادری بومیان” استرالیا، به عنوان سفیر حسن نیت به اینجا آمده‌ام. ما کفشی را پس آورده‌ایم که در درگیری پنج شنبه پس از اقدام‌های خشونت آمیز محافظان نخست وزیر در صحنه جا ماند.»
 
فعالان و حامیان حقوق ساکنان اولیۀ استرالیا از ۴۰ سال قبل مکانی به نام «سفارت چادری بومیان استرالیا» در پایتخت این کشور ایجاد کرده‌اند و علیه روز ملی استرالیا تظاهرات نیز برگزار می کنند.
 
تونی ابوت، رهبر مخالفان دولت استرالیا گفته بود که زمان برچیدن این چادر فرا رسیده و این امر بعضی از بومیان را خشمگین کرده بود. آنها به محل رستوران آمده بودند تا در این باره از او سئوال کنند.  
 
جولیا گیلارد روز جمعه اعلام کرد که با اعتراض‌های مسالمت آمیز مشکلی ندارد و برپایی سفارت چادری نوعی اعتراض بدون خشونت است.
 
با وجود این نخست وزیر استرالیا درگیری را در تجمع روز پنج شنبۀ بومیان محکوم کرد. او همچنین گفت از این که عده‌ای مراسم روز ملی استرالیا را بر هم زدند، عصبانی است.
 
 
بعضی از بومیان روز ملی استرالیا را یادآور «اشغال سرزمین خود» از سوی مهاجران بریتانیایی می دانند. این مهاجران در سال ۱۷۸۸ میلادی وارد سرزمین ساکنان اولیۀ استرالیا شدند.
 
بومیان و مسئولان محلی مسئولیت محاصرۀ رستوران محل حضور نخست وزیر و درگیری در برابر آن را متقابلاً به یکدیگر نسبت می‌دهند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.