خبر فوری
This content is not available in your region

واکنش ایران به تحریم های غرب واقع بینانه است؟

واکنش ایران به تحریم های غرب واقع بینانه است؟
اندازه متن Aa Aa

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز پنج شنبه تحریم های جدید غرب علیه صنعت نفت این کشور را «بی اثر» خواند. به گزارش خبرگزاری «مهر» وی همچنین گفت که «ایران به جایگاهی رسیده که نیازی به فروش نفت به اروپا ندارد.»
 
در همین حال ناصر سودانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس ایران، از تهیۀ طرحی برای توقف فروش نفت به اروپا و تحریم خرید کالاهای اروپایی، پیش از اجرای تحریم های جدید غرب خبر داده است. به گفتۀ وی این طرح قرار است تا روز یکشنبه، ۹ بهمن ماه، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود.
 
این موضع گیری در حالی است که سردار مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات ستاد كل نیروهای مسلح ایران نیز روز پنج شنبه در گفت و گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی، «ایرنا» گفت که تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران «عملیاتی روانی» هستند. او همچنین ضمن اشاره به نیاز اروپا به نفت ایران افزود: «باید با این تحریم ها مقابله كنیم و یكی از راه های آن بستن شیرهای نفت ایران به طرف اروپا است.»
 
با وجود موضع گیری هایی از این دست، محمود احمدی نژاد از آمادگی ایران برای ازسرگیری گفت و گوها با غرب دربارۀ برنامۀ اتمی ایران خبر داده است. این در حالی است که حکومت ایران توقف غنی سازی اورانیوم را منتفی دانسته است.
 
در حال حاضر این پرسش مطرح است که ایران تا چه زمانی قادر است صادرات نفت خود به اروپا را متوقف کند. از طرف دیگر مشخص نیست آیا مشتریان جایگزین برای نفت این کشور وارد قراردادهایی با مدت زمان یکسان و قیمتی برابر با صادرات نفت به کشورهای اروپایی خواهند شد یا خیر. پرسش دیگر این است که ایران طی چه زمانی این مشتریان را خواهد یافت تا با آنها به توافق برسد.
 
اخلال تحریم های جدید در اقتصاد ایران
 
همزمان با ادعای دولت ایران مبنی بر بی تأثیر بودن تحریم ها بر اقتصاد این کشور، ارزیابی ها حاکی از تأثیر زودهنگام تحریم های غرب بر ارزش ریال، واحد پول ایران، هستند.
 
در یک ماه گذشته ارزش ریال در برابر دلار به شدت کاهش یافت. بحران کاهش بی سابقۀ ارزش ریال در برابر دلار آمریکا باعث افزایش نگرانی ها درباره وضعیت اقتصاد ایران شد. بعضی از کارشناسان اقتصادی حتی پیش‌بینی کرده بودند که قیمت دلار تا ۲۰۰۰ تومان نیز افزایش خواهد یافت.
 
روز پنج‌شنبه، محمود بهمنی، رئیس‌ کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که برای مقابله با مشکل افزایش نرخ دلار، از روز هشتم بهمن، دلار تک‌نرخی با بهای ۱۲۲۶ تومان به خریداران واگذار خواهد شد.
 
برخی ناظران سیاسی و اقتصادی می گویند تدابیر تنبیهی جدید غرب علیه بانک مرکزی، بانک تجارت، صنعت نفت و تجارت فلزات گرانبهای ایران می توانند اقتصاد آن را به سوی ورشکستگی کامل پیش ببرند.
 
گذشته از این، تحریم های جدید غرب می توانند روابط بازرگانی ایران و دیگر کشورها را با اختلال های فراوانی روبرو کنند که طیف دیگری از مشکلات اقتصادی را برای ایران همراه خواهد داشت.
 
۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه، سوم بهمن، برای فشار بیشتر بر ایران برای توقف برنامۀ هسته ای‌اش توقف تدریجی خرید نفت صادراتی ایران و مسدود کردن دارایی های بانک مرکزی آن تا روز یازده تیر ماه سال شمسی آینده به توافق رسیدند. تحریم تجارت فلزات گرانبهای ایران نیز از دیگر تحریم های اتحادیۀ اروپا است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.