وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

همزمانی جشن راستگرایان افراطی همزمان با گرامیداشت قربانیان هولوکاست در اتریش

همزمانی جشن راستگرایان افراطی همزمان با گرامیداشت قربانیان هولوکاست در اتریش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز جمعه 27 ژانویه در سالگرد کشتار یهودیان، راستگرایان افراطی اروپا در وین اتریش، مجلس رقص و معترضان به آنها، تظاهرات برپا کردند.

مراسم رقص در قصر سلطنتی هوفبورگ، تنها چند صد متر دورتر از محل گرامیداشت قربانیان هولوکاست برگزار می شد.

هاینس کریستین اشتراخه، از حزب آزادی اتریش که راستگرایان افراطی اروپا از جمله مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی “جبهه ملی” و نامزد ریاست جمهوری فرانسه را دعوت کرده بود گفت:“برغم اتهامات، در این مراسم افراطیون شرکت نمی کنند و این گونه ادعاها مناسب شأن آنها نیست.”

راستگرایان افراطی اتریش و دیگر کشورهای اروپایی می گویند مراسم رقص همه ساله در آخرین جمعه ژانویه برگزار می شود. اما مایکل ولفرام، یکی از معترضان به گردهمایی و جشن راستگرایان افراطی در وین گفت که از نظر او این کار اشتباه است، و انتخاب چنین روزی از سوی راستگرایان افراطی برای جشن، همزمان با سالروز آزادسازی آشویتس، گستاخی است.

روز جمعه 67 امین سالگرد آزادسازی اردوگاه آشویتس در بسیاری از کشورها برگزار شد، روزی که یادآور کشتار حدود یک میلیون یهودی و غیریهودی بدست نازی های هیتلر در اردوگاه‌ مرگ آشویتس در لهستان است.