خبر فوری
This content is not available in your region

امید اروپا به حل بحران

امید اروپا به حل بحران
اندازه متن Aa Aa

موافقت بیست و پنج کشور اروپایی برسر پیمان مالی جدید در این منطقه گامی مهم برای آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به شمار می‌رود. رهبران کشورهای اروپایی نیز امیدوارند که اجرای این طرح بانک مرکزی اروپا را برای کمک بیشتر به کشورهای بحران زده تشویق کند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا که در دور قبلی مذاکرات نیز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده بود، این بار نیز از امضای این پیمان مالی جدید خودداری کرد و البته در این مرحله جمهوری چک نیز با بریتانیا همراه شد.

جمهوری چک، دومین مخالف توافقنامه مالی جدید اروپا است. پترنجاس، نخست وزیر این کشور که از منتقدان اتحادیه اروپا نیز به شمار می‌رود درباره دلایل مخالفت خود می‌گوید: « به این دلیل که از واحد ارزی یورو استفاده نمی‌کنیم دلیل برای همراهی با این پیمان نمی‌بینیم.»

در همین حال نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه اعلام کرده که این کشور به دلیل شرایط مربوط به قانون اساسی این کشور نمی‌تواند این توافقنامه را امضا کند.

توافقنامه جدید مالی به دادگاه اروپایی اجازه می‌دهد که بر برنامه‌های مالی کشور‌ها نظارت کرده و در صورت عدم رعایت قوانین جدید برای آنها مجازات‌هایی را در نظر بگیرد. آلمان، به عنوان کشوری است که قرار است بیشترین میزان وام را به کشورهای دیگر حوزه یورو دهد، بیش از همه خواهان وضع قوانین جدید برای کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.