خبر فوری
This content is not available in your region

بی خانمان ها نخستین قربانیان سرما در اروپا

نظرها
بی خانمان ها نخستین قربانیان سرما در اروپا
اندازه متن Aa Aa

گزارش خبری

سرمای شدید اروپا را نشانه گرفته و در برخی مناطق با منفی ۳۰ درجه سانتیگراد زندگی بی‌خانمان‌ها را با تهدید جدی روبرو کرده است.

در پی موج یخبندان در اروپا بیش از یکصد نفر از بی‌خانمان‌ها جان خود را از دست دادند.

در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا، لهستان بیشترین آسیب را دیده است. هر ساعت بر تعداد قربانیان سرما افزوده می‌شود و هنوز برای بی‌خانمان‌ها در اروپا سرپناه کافی وجود ندارد.

یکی از بی‌خانمان‌ها گفت: «من برای غذا به اینجا می‌آیم و تمام روز را اینجا می‌مانم. در غیر اینصورت باید بیرون بمانم که هوا خیلی سرد است.»

سرما هر چه شدید‌تر می‌شود، تعداد بیشتری از فقرا و بی‌خانمان‌ها را قربانی می‌گیرد.

با بحران اقتصادی، ۶ میلیون فرصت شغلی در اروپا از دست رفت. برآورد‌ها حاکی از آن است که در سال جاری ۲۵ درصد اروپایی‌ها در معرض فقر هستند. گرچه آمار دقیقی در دست نیست اما در حدود سه میلیون بی‌سرپناه در اروپا وجود دارند، پدیده‌ای که صرف نظر از شرایط اقتصادی، تمام کشور‌ها با آن دست به گریبان‌اند از جمله فرانسه که سهم آن بیش از دیگر کشورهای اروپایی است.

در یونان طی دو سال گذشته ۲۵ درصد بر تعداد بی‌سرپناهان افزوده شده و رقم آن به ۲۰ هزار نفر رسیده است. یونان بیش از سایر اعضای اروپا تحت تاثیر بحران اقتصادی با پیامدهای چند جانبه آن است. بیکاری، سرخوردگی، ورشکستگی شرکت‌ها، افزایش آمار خودکشی‌ها، مصرف مواد مخدر و همینطور افزایش بی‌سرپناهان از آن جمله‌اند.

مارکوس بولاریس، معاون وزیر بهداشت یونان گفت: «در ماه گذشته ما یک دسته دیگر به فهرستمان اضافه کردیم؛ دسته بی‌خانمان‌ها یا به عبارت دیگر شهروندانی که کارشان را از دست داده‌اند و نمی‌توانند هزینه‌‌هایشان را بپردازند و سرپناهی ندارند. این، موضوع جدیدی برای جامعه یونان به شمار می‌رود.»

در مقابل آلمان کشور تعیین کننده انظباط‌های مالی برای یونان توانسته آمار بی‌خانمان‌ها را طی ۱۰ سال به نصف کاهش دهد. البته این پدیده در آلمان و بویژه برلین هنوز کاملا مشهود است و هر شب مجتمع‌های ویژه، پذیرای بی‌خانمان‌ها هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.