خبر فوری

نشست بی نتیجه ناتو درباره تامین هزینه ها در افغانستان

نشست بی نتیجه ناتو درباره تامین هزینه ها در افغانستان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیران دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل گرد هم آمدند.

موضوع اصلی این نشست دو روزه گفتگو درباره تامین هزینه های حضور ناتو در افغانستان پس از سال 2014 میلادی بود که شرکت کنندگان در نشست هنوز درباره آن به نتیجه نرسیده اند.

ناتو پیش تر اعلام کرده بود که تا پایان سال 2014 میلادی «عملیات رزمی» نیروهای خود را در افغانستان به پایان می برد. این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا اخیرا گفته است شاید نیروهای آمریکایی یک سال زودتر به عملیات رزمی خود پایان دهند.

آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو در روز جمعه گفت: «تربیت نیروهای امنیتی زبده افغان، گزینه مناسبتری برای ما است تا این که بخواهیم نیروهای خارجی را در افغانستان به کار بگیریم.»

افغانستان که توانایی پرداخت شش میلیارد دلار هزینه سالانه برای تامین امنیت خود را ندارد برای ادامه کار پس از سال 2014 میلادی به کمکهای ناتو چشم دوخته است.

اما کشورهای اروپایی عضو ناتو و آمریکا خود با مشکلات فراوان اقتصادی از جمله کسری بودجه و بدهیهای سنگین دولتی روبرو هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.