خبر فوری
This content is not available in your region

روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه را وتو کردند

نظرها
روسیه و چین قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه را وتو کردند
اندازه متن Aa Aa

روسیه و چین، پیش نویس قطعنامه ای را که با حمایت کشورهای غربی و عربی علیه خشونتها در سوریه تنظیم شده بود وتو کردند.

رای وتوی این دو کشور که پیش تر هم حمایت خود را از حکومت بشار اسد اعلام کرده بودند، رای مثبت سیزده عضو دیگر شورای امنیت را بی اثر کرد.

روسیه و چین قطعنامه ارائه شده را «غیر متوازن» خواندند.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد گفت: «پیش نویس قطعنامه سازمان ملل متحد که وتو شد، به هیچ و جه با وضعیت کنونی اتفاقات در سوریه همخوانی نداشت. این پیش نویس پیام نادرستی را به گروه های مختلف در سوریه ارسال می کرد. تهیه کنندگان این قطعنامه به پیشنهادهایی که ما ارائه کرده بودیم توجه نکردند. از جمله به این مساله که مخالفان دولت باید از تندروهایی که به عملیات خشونت آمیز دست می زنند فاصله بگیرند. ما همچنین درخواست کردیم که کشورهای بانفوذ تلاش کنند که به این اقدامات پایان داده شود.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد پیشنهادهای روسیه برای اصلاح پیش نویس قطعنامه را «غیر قابل قبول» خوانده بود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در یک نشست امنیتی در شهر مونیخ آلمان است پس از وتو شدن قطعنامه گفت «همان طور که روز سه شنبه در سازمان ملل متحد گفتم جلوگیری از تصویب این قطعنامه شریک جرم شدن در اتفاقات وحشتناکی است که در سوریه رخ می دهد.»

بنا بر آمار سازمان ملل متحد دست کم پنج هزار نفر در خشونتهای ده ماه اخیر در سوریه کشته شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.