خبر فوری

اعتراض علیه پیوستن به پیمان «اکتا» در اسلوونی

اعتراض علیه پیوستن به پیمان «اکتا» در اسلوونی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز شنبه در شهر لوبلیانا، پایتخت اسلوونی، تجمعی در مخالفت با پیوستن این کشور به پیمان «اکتا» برگزار شد.

معترضان در اسلوونی نگران‌اند که پیوستن کشورشان به این پیمان باعث محدودیت آزادی بیان از راه سانسور اینترنتی و تشدید نظارت حکومتی بر اینترنت شود.

بعضی از آنها می‌گویند که در بسیاری از کشور‌ها، برای نمونه در آسیا، آزادی بیان، اینترنت و گردش اخبار مانند اروپا وجود ندارد و ممکن است با پیوستن به پیمان اکتا زمینۀ چنین وضعی در اسلوونی نیز بوجود بیاید.

در راستای اعتراض در اسلوونی، روز شنبه، گروه هکرهای «نا‌شناس» (آنانیموس) وبسایت «ان ال بی»، از بزرگ‌ترین بانک های اسلوونی را با حملۀ سایبری خود چند ساعت از دسترس خارج کرد.

اکتا، پیمان تجاری بین المللی‌ای برای مقابله با نقض مالکیت معنوی است که قصد دارد از بعد حقوق بین المللی چارچوبی برای حفظ مالکیت معنوی ایجاد کند.

هدف از این پیمان مقابله با نقض حقوق پدیدآورندگان آثار، مبارزه با تولید کالاهای تقلبی، نسخه برداری های غیرقانونی و همچنین سرقت‌های اینترنتی است.

استرالیا، ژاپن، کانادا، مراکش، نیوزیلند، سنگاپور، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا از جمله امضاکنندگان این پیمان بوده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.