خبر فوری

اتحادیۀ عرب قصد دارد دوباره ناظران خود را به سوریه اعزام کند

اتحادیۀ عرب قصد دارد دوباره ناظران خود را به سوریه اعزام کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ناظران اتحادیۀ عرب به سوریه بازمی‌گردند. هنوز تاریخ دقیقی برای بازگشت این ناظران اعلام نشده اما بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل با اعلام این خبر افزود که اتحادیۀ عرب خواهان همکاری سازمان ملل در ماموریت این ناظران است. قرار است یکشنبۀ آینده اتحادیۀ عرب طی نشستی در قاهره نحوۀ اجرای ماموریت بازگشت ناظران به سوریه را به مذاکره بگذارد.

دبیر کل سازمان ملل همچنین با اشاره به قول‌های تازه‌ای که بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به مقامات دولت روسیه برای پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور داده، گفت:“قبلا هم قول‌های زیادی شنیده‌ ایم که همگی زیر پا گذاشته شده‌اند. حتی به قول هایی که در 24 ساعت گذشته داده شده عمل نشده است. متقاعد شده‌ایم که با توجه به شرایط، موقعیت در سوریه به دیگر نواحی منطقه نیز سرایت خواهد کرد. چند نفر دیگر باید قربانی شوند تا یک جنگ داخلی دیگر در این منطقه متوقف شود.”

دبیر کل سازمان ملل همچنین تاکید کرده است که پیشنهاد اتحادیۀ عرب برای همکاری با این اتحادیه در اعزام یک کمیتۀ مشترک ناظران به سوریه طی روزهای پیش رو در شورای امنیت سازمان ملل مطرح خواهد شد.

همزمان، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجۀ ترکیه نیز با بیان اینکه زمان آن فرا رسیده که اعضای شورای امنیت مجددا به راه‌حلی برای حل بحران سوریه بیاندیشند، تاکید کرده است در غیر اینصورت ترکیه به عنوان یک کشور همسایه برای کمک به مردم ترکیه همراه با اتحادیۀ عرب اقدامات لازم را صورت خواهد داد.

دولت ترکیه از ابتدای اعتراضات ضد دولتی در سوریه، بیش از 15 هزار نفر از پناهجویان گریخته از سوریه را در اردوگاه‌های مرزی ترکیه اسکان داده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.