خبر فوری
This content is not available in your region

چشم اندازه تیره و تار انتخابات یونان

نظرها
چشم اندازه تیره و تار انتخابات یونان
اندازه متن Aa Aa

گزارش تحلیلی

آتنا، الهه خرد، شجاعت و امید. آیا او می‌تواند مسیر آینده یونان را به یونانی‌ها نشان دهد؟

در وضعیت فوق العاده بی ثبات و نامطمئن موجود در تمام سطوح جامعه، دشوار بتوان تصویر روشنی از آینده این کشور ارائه کرد.

در پارلمان یونان بود که تصمیم مهمی اتخاذ شد. ریاضت اقتصادی، اما کسی نمی‌داند پس از انتخابات آوریل چه کسی قرار است به این بی‌ثباتی‌ها پایان بخشد.

با توجه به شرایط سیاسی موجود، شاید نتوان هیچ یک از موارد رای گیری، کرسی ها و حتی اکثریت پارلمان، در انتخابات ماه آوریل را پیش بینی کرد.

الیاس نیکولاکوپولوس، جامعه شناسی سیاسی گفت: «حتی نمی‌توان تعداد دقیق احزاب شرکت کننده در انتخابات را دانست. فکر می‌کنیم مهم‌ترین مشکل همین است. آنچه در روز یکشنبه در پارلمان شاهد بودیم در واقع انحلال دو حزب بزرگ سیاسی کشور بود. می‌بینیم که چطور این دو حزب می‌خواهند پس از انتخابات، دولت واحد ملی تشکیل شود.»

اگر همین فردا انتخابات برگزار شود، طبق آخرین نظر سنجی‌ها آن‌ها تنها ۳۱ درصد آرا را به دست خواهند آورد. یعنی فاقد اکثریت خواهند بود و باید به ائتلاف با سوسیالیست‌ها دست بزنند.

سوسیالیست‌ها، بازنده میدان هستند. مردم از آن‌ها نفرت دارند. به این دلیل که پاپاندرئو، سوسیالیست سابق کسی بود که سختگیری‌های اقتصادی را در سال ۲۰۱۰ اعمال کرد.

اما در این بین با موضوع عدم قطعیت هم روبرو هستیم. شرکتهای کوچک و متوسط بیشترین زیان را از بحران اخیر دیده‌اند. با از دست دادن نقدینگی‌ها، صاحبان بنگاه‌های تجاری اعتمادشان را به بانک‌ها از دست دادند.

رییس کنفدراسیون بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت: «بر اساس نتایج یک تحقیق، مصرف کنندگان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی شدیدا نگران وضع موجود هستند. حال راه حل هرچه می‌خواهد باشد؛ ترک یورو، ناپدید شدن یورو، یا بازگشتن به واحد پولی دراخما.»

در آخرین نظرسنجی، ۹۱ درصد اظهار داشته‌اند که کشورشان مسیر نامناسبی را در پیش گرفته است. در حال حاضر، طبقه سیاسی بین یک دوراهی گیر کرده است. دو راهی که هر دو به یک اندازه پر فراز و نشیب و دشوار است.

تمرکز بیشتر بر ریاضت اقتصادی بر اساس درخواست گروه سه گانه وام دهندگان بین المللی به منزله خودکشی دو حزب سیاسی یونان به شمار می‌رود. عمل نکردن به آن هم مترداف با بی‌مسوولیتی در عمل به تعهدات بین المللی در ازای دریافت کمک مالی است. هرچه هست، خطر هرج و مرج اجتماعی یونان را بشدت تهدید می‌کند.

یورونیوز با نیکوس کونستانداراس سردبیر روزنامه کاتیمرینی درباره بحران اقتصادی یونان گفتگویی انجام دادهاست که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: انتخابات در راه است و در هرج و مرج فعلی کشور چه سیاستمداری رغبت دارد تا قدرت را دردست بگیرد؟
از یکسو نهادهای سه گانه وام دهنده به یونان این کشور را تحت فشار قرار داده‌اند و از سوی دیگر باید رای دهندگان را نیز راضی نگاه داشت. رای دهنگانی که نارضایتی خود از اجرای برنامه ریاضت اقتصادی را در روزهای اخیر و در خیابان‌ها نشان داده‌اند؟

نیکوس کونستانداراس: نظام سیاسی یونان رو به ویرانی است. بحران اقصادی به آن شتاب دو چندانی بخشیده است. خواهید دید که بعد از انتخابات، مستقل از اینکه چه حزبی قدرت را در اختیار بگیرد اوضاع به این منوال باقی نخواهد ماند. صحنه سیاسی که تقریبا توسط تنها دو حزب به مدت نزدیک به ۳۰ سال اشغال شده بود کاملا متحول می‌شود.
اما نمی‌دانیم چه اتفاقی در آینده می‌افتد، این عدم قطعیت از آینده‌ای روشن ترسناک است. می‌خواهم بگویم بحران پیش آمده در یونان برای شرکای اروپایی یونان باید درس عبرت باشد، مشروعیت سیاسی دولت یونان به پایین‌ترین حد خود رسیده است. اروپایی‌ها باید با توجه به مسایل پیش آمده در یونان راه و روشهای خود را تغییر دهند. یونان موش آزمایشگاهی برای دیگر کشورهای اروپایی است. ممکن است که اوضاع بد‌تر از این شود اما اگر تصمیمات درست و بموقع گرفته شود نهایتا می‌توان شرایط را کنترل کرد.

یورونیوز: رقابتهای نامزدهای انتخاباتی وشعارهای نامزد‌ها بسیار جالب خواهد بود، مثلا نامزد‌ها باید بگویند حقو ق مزایا‌هایتان را قطع می‌کنیم، امتیازات بازنشتگی بکلی منتفی خواهد شد، تامین اجتماعی قطع خواهد شد…. با این حال به من رای دهید؟

نیکوس کونستانداراس: دقیقا، نظام سیاسی هیچ وقت نتوانسته و نخواسته صادقانه با مردم روبرو شود. همیشه به هم دروغ گفته‌ایم تا بیشتر در قدرت بمانیم. اینبار رای دهندگان بین سیاه و سفید را انتخاب خواهند کرد. به این معنی که تنها دو گروه رای دهنده خواهیم داشت؛ کسانی که با اصلاحات اتحادیه اروپا درباره سیاستهای ریاضت اقتصادی موافقند و در مقابل آن‌ها تنها یک گروه قرار دارد، احزابی که سیاست اجرای ریاضت اقتصادی را مخالف با منافع مردم می‌داند. راه میانه ای وجود ندارد.
حالا این مردم هستند که با انتخاب احزاب پیامشان را بگوش سیاستمداران می‌رسانند، ساستمدارانی که نشان خواهند داد آیا تنها شعارهای عوامفریبانه سر داده‌اند یا اینکه واقعا به حرف‌هایشان معتقد بوده‌اند؟
از یاد نبریم که دو حزب عمده یونان همانهایی هستند که از سال ۱۹۷۴میلادی به تنهایی قدرت در این کشور را بر عهده داشته‌اند. حالا مردم انتخابی سخت در پیش رو دارند، جایگزین دیگری وجود نخواهد داشت.

یورونیوز: زمان هم به تندی به جلو می‌رود؟

نیکوس کونستانداراس: قطعا و این نکته جالب ماجراست. روابط ما با اروپا و اعتماد آن‌ها به ما در بوته آزمایش است. آیا واقعا قصد کمک به یونان را دارند یا نه؟ آیا تنها می‌خواهند از شر مشکلی به نام یونان‌‌ رها شوند.
آیا از این می‌ترسند که مشکلات یونان دامن آن‌ها را نیز بگیرد؟ مشکلاتی که تنها در بحران مالی خلاصه نمی‌شود و شهروندان این کشور‌ها منتظرند ببینند چه بر سریونان می‌آید. تمام این‌ها جالب و در عین حال غیر قابل پیش بینی هستند. خود پسندی کاذب است اگر بگویم می‌توانم شرایط کشور در سه ماه یا یکسال آینده را پیش بینی کنم.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.