خبر فوری

تظاهرات دانشجویان در اعتراض به کاهش بودجۀ بخش آموزش در والنسیا

تظاهرات دانشجویان در اعتراض به کاهش بودجۀ بخش آموزش در والنسیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شهر والنسیا در شرق اسپانیا روز دوشنبه صحنۀ اعتراض دانشجویان و دانش آموزان به کاهش بودجۀ بخش آموزش این ایالت توسط دولت والنسیا بود. در این تظاهرات که تا پاسی از شب نیز ادامه داشت، پلیس والنسیا برای متفرق کردن معترضان به خشونت متوسل شد که در نتیجۀ آن چندین نفر از جمله پنج پلیس مجروح شده اند.
 
هفتۀ گذشته نیز تظاهرات دیگری توسط دانشجویان برگزار شده بود که به درگیری با پلیس منجر شد.
 
یکی از دانشجویان معترض می گوید:“تجمع امروز ما در اینجا در اعتراض به برنامۀ ریاضتی دولتی و همچنین رفتار پلیس در سرکوب تظاهرات هفتۀ گذشته است اما جواب پلیس امروز بدتر از هفتۀ پیش بود.”
 
به گفتۀ پلیس دستکم 21 نفر در این تظاهرات دستگیر شده اند. همزمان با این تظاهرات، دهها دانشجو در شهر مادرید نیز با تجمع در مقابل وزارت آموزش اسپانیا همراهی و همبستگی خود را با دانشجویان معترض در والنسیا اعلام کردند.
 
دانشجویان معترض در والنسیا می‌گویند به تظاهرات خود تا استعفای رییس دولت ایالتی والنسیا که مقروض ترین ایالت اسپانیاست، ادامه خواهند داد. دولت این ایالت برای مقابله با این بدهی ها به کاهش بودجه های دولتی در بخش های درمان، آموزش و امنیت اقدام کرده است. مقامات ایالت والنسیا همچنین با افزایش مالیات ها امیدوارند بتوانند با کسری بودجۀ این ایالت مقابله کنند. مقامات ایالتی والنسیا امیدوارند با این کاهش هزینه های بخش های عمومی بتوانند یک میلیارد یورو صرفه جویی کنند.
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.