خبر فوری
This content is not available in your region

جنبش کشورهای عربی در آیینه جشنواره فیلم برلین

جنبش کشورهای عربی در آیینه جشنواره فیلم برلین
اندازه متن Aa Aa

یکی از موضوعات مورد توجه جشنواره فیلم برلین، انعکاس تلاش فیلمساران عرب در ثبت و مستند سازی حوادث بهار عربی و انقلاب در کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه بود.

مستند “گزارشی از یک انقلاب” که در بخش ویژه جشنواره به نمایش درآمد، ساخته شش فیلمساز جوان مصری است که عدسی دوربینشان رویداد های تکان دهنده قاهره را ثبت کرده است.

یکی از آنها به نام نورا یونس به خبرنگار یورونیوز می گوید:“این خبرنگاران را که می بینید منتظر خط قرمز و سیاست های سردبیری نمی مانند. برای اینکه حالا وقت عمل است و امیدوارم فیلم، بتواند این پیام به مردم دنیا برساند. ما به همبستگی مردم احتیاج داریم. “

هاله جلال یکی دیگر از فیلمسازان مصری که خواهرش را در جریان اتقلاب مصر ازدست داده است، در جلسه پرسش و پاسخ جشنواره شرکت داشت.

او تاکید خاصی روی نقش شبکه های اجتماعی دارد. انتشار ویدیوها در اینترنت، تاثیر مهمی در بازتاب و انعکاس حرکت های مردمی در خاورمیانه داشته است.

هاله جلال برگزاری چنین جلساتی در خارج از مصر چه در دوران تحولات و بعد از آن را برای جنبش مصر بسیار مهم ارزیابی می کند.

به نظر هاله ال عبدالله، فیلمساز سوری که از ده سال پیش مقیم فرانسه است، اینترنت و تکنولوژی پرده از سالها حاکمیت اختناق در کشورش برداشته است و حالا همه دنیا شاهد سرکوب مردم سوریه هستند.

در جشنواره برلین، فیلم های متعددی از بهار عربی، با رویکردها و زاویه دید های مختلف به نمایش در آمد. این فیلم ها بازتابی از تحولات تونس، مصر و لیبی بودند که منجر به سرنگونی حکومت ها شد.

بنا بر آمار سازمان ملل متحد، با بیش ازپنج هزار کشته، جنبش مردم سوریه، یکی از خونبار ترین آنها است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.