خبر فوری

قرآن سوزی در افغانستان؛ طالبان تهدید کرد، اوباما عذرخواهی

قرآن سوزی در افغانستان؛ طالبان تهدید کرد، اوباما عذرخواهی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس افغانستان در سومین روزاعتراض افغان‌ها به سوزانده شدن قرآن در پایگاه نظامی ناتو در بگرام افغانستان، به سوی آنان شلیک کرد.

همزمان، طالبان در بیانیه روز پنجشنبه خود از افغان‌ها خواست تا با حمله به نیروهای «مهاجم» خارجی و غربی و «کشتن، کتک زدن و دستگیری» آنان درسی به آ‌نها بدهند تا «هرگز جرات بی‌حرمتی به کتاب مقدس را نداشته باشند.»

با ادامه تظاهرات، شمار غیرنظامیان کشته شده در اعتراضات افغانستان به ۱۲ تن رسیده است. یک سرباز افغان نیز روز پنجشنبه با شلیک به سوی نیروهای ناتو، دو تن از آنان را کشت.

ژنرال کارستن جاکوبسون، سخنگوی نیروی بین المللی کمک به امنیت در افغانستان، ایساف، سوزانده شدن قرآن‌ها را «اشتباه» و «غیرعمدی» خوانده و گفته است که قرآن‌ها به همراه کتاب‌ها و کاغذهای دیگر و «سهوا» در اختیار سربازان قرار داده شده بود تا سوزانده شوند. وی افزوده است که این اتفاق «به هیچ وجه ربطی به مسائل مذهبی یا اسلام ندارد.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در نامه ای به حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نسبت به سوزانده شدن قرآن عذرخواهی کرده است.

اعتراضات افغان‌ها وقتی آغاز شد که کارگران افغانی روز دوشنبه در پایگاه نظامی بگرام متوجه قرآنهایی شدند که در میان انبوه کتاب‌ها و کاغذ‌ها سوزانده می‌شد.

ناآرامی‌ها ناشی از آنچه افغان‌ها آن را بی‌حرمتی به قرآن می‌دانند تاکنون ۱۴ کشته برجای گذاشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.