خبر فوری
This content is not available in your region

یادبود هفتادمین سالگرد غرق شدن کشتی «استروما» در ترکیه

یادبود هفتادمین سالگرد غرق شدن کشتی «استروما» در ترکیه
اندازه متن Aa Aa

روز جمعه گروهی در ترکیه به مناسبت هفتادمین سالگرد جان باختن ۷۶۸ یهودی رومانیایی و روسی در جنگ جهانی دوم مراسمی برگزار کردند. در زمان جنگ جهانی دوم ترکیه زیر فشار بریتانیا به سرنشینان کشتی این یهودیان که از کشتار حکومت نازی‌ها گریخته بودند، اجازۀ ورود به سواحل خود را نداد. این نخستین مراسم برای قربانیان در شهر استانبول بوده است.
 
یک زیردریایی شوروی سابق با شلیک اژدری، این کشتی را با ۷۶۹ سرنشین غرق کرد. همۀ سرنشینان کشتی جز یک نفر جان باختند.
 
ایشاک الاتون، از اعضای مهم جامعۀ یهودیان ترکیه در این باره می گوید: «ما برای قربانیان کشتی غرق شده مراسمی برگزار کردیم که جنازه‌هایشان پس از غرق شدن در آب پوسید. زمان آن رسیده که با خطاهای گذشته روبرو شویم. باید باقی ماندۀ اجساد آنها را بیرون آورد و به خاک سپرد تا از گذشته خیالی آسوده داشته باشیم.»
 
کشتی «استروما» با وجود ۷۰ روز انتظار، پس از آن که اجازه نیافت سرنشینان خود را در خاک ترکیه پیاده کند، راهی دریای سیاه شد و در آنجا هدف یک زیردیایی شوروی سابق قرار گرفت و غرق شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.