خبر فوری

نخست وزیر سابق ایسلند محاکمه شد

نخست وزیر سابق ایسلند محاکمه شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گیر هارته، نخست وزیر سابق ایسلند که اولین رهبر سیاسی است که در ارتباط با بحران مالی جهانی محاکمه می شود، گفت که نمی تواند مسئول سقوط بانک های ایسلند در سال 2008 میلادی باشد. وی متهم است که نتوانسته برای اطمینان از امنیت اقتصادی کشور اقدام مناسبی انجام دهد.

تروور ویلیامز، کارشناس ارشد اقتصادی بانک لویدز می گوید:” بانکهای ایسلند وامهای زیادی گرفتند. دارایی های زیادی در خارج از کشور توسط آنها خریداری شد، اما ارزش این دارایی ها به طور چشمگیری سقوط کرد، این به این معنا بود که این بانکها دیگر نمی توانستند بدهی های خود را پوشش دهند و در نهایت راهی جز ورشکستگی باقی نماند.”

در بحران مالی سال 2008 میلادی، سه بانک ایسلند سقوط کردند و صندوق بین المللی پول، بحران بانکی ایسلند را به نسبت ابعاد اقتصادش، بزرگترین سقوط مالی تاریخ نامید.
در سال 2002 میلادی این سه بانک خصوصی اصلی ایسلند به معاملات پر خطر دست زدند و سهام خود را وارد بازارهای بین المللی کردند اما با زیاندهی این سرمایه گذاریها، در سال 2008 میلادی اعلام ورشکستگی کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.