خبر فوری
This content is not available in your region

ژان لوک ملانشون، خشم چپ

نظرها
ژان لوک ملانشون، خشم چپ
اندازه متن Aa Aa

در روزهای سوم و هفدهم اردیبهشت ماه فرانسوی ها قدرتمند ترین چهره سیاسی کشور و رییس جمهوریشان انتخاب می‌کنند.

در این انتخابات که در گرماگرم بحران اقتصادی و مالی برگزار می شود، ژان لوک ملانشون بر آن است تا علیه بحران و مسببان آن برخیزد.

او نامزد جبهه چپ و مدافع چپ‌ها، سوسیالیست‌ها، کمونیست‌ها، طرفداران تروتسکی، و تمامی محرومان و بازماندگان کاروان سرمایه داری است. وزیر پیشین لیونل ژوسپن با انتقاد و حمله به اقشار مرفه، سوداگران اقتصادی و اتحادیه اروپا به میدان مبارزه قدم گذاشته است.

او سوگند یاد کرده که با مارین لوپن، نامزد جبهه ملی میانه خوبی نداشته باشد.

این مرد خشمگین قرار است چه کاری انجام دهد؟

در انتخابات سال ۲۰۰۹ پارلمان اروپا انتخاب گردید. این چهره سیاسی در اندیشه تغییر الگوی کنونی است. او گفت: « به هیچ وجه نمی‌توان در پارلمان اروپا قانونی را به تصویب رساند. تنها پارلمانی در دنیا که اینگونه است و ابتکارات قانون گذاری موثر نمی‌افتد. از هیچ حقی در زمینه بازار داخلی و امور مالیاتی برخوردار نیست. نمی‌توان در آن به مبارزه در این موارد پرداخت. این در پیمان لیسبون ممنوع اعلام شده است. البته این پیمان را هم نمی‌تواند تغییر دهد.»

از نظر ملانشون، این پیمان در حال نابودی اروپا است. او ابنگونه اضافه کرد: «در سال ۲۰۰۵ لایحه پیمان قانون اساسی را پیشنهاد دادند که تصویب نشد. نیکولا سارکوزی متن پیمان را گرفت و با قیچی اینگونه به جان آن افتاد و آن را در یک کیسه گذاشت، سری تکان داد و آن روی میز انداخت. آن‌ها متن پیمان را با چسب درست کردند و گفتند امضا می‌کنیم.»

طرفدار سابق تروتسکی در سال ۱۹۸۶ وارد سنا شد، پنج سال پس از همسویی با فرانسوا میتران. در سال ۲۰۰۰ در دولت سوسیالیست وقت به وزارت منصوب شد. او که مایل بود تصویری روشنفکرانه از خود بجا گذارد، به سرعت از حزب سوسیالیست فاصله گرفت و در مخالفت با حزب سوسیالیست، در سال ۲۰۰۵ بسیجی را علیه پیمان قانون اساسی اروپایی به راه انداخت.

او که مخالف مارین لوپن، نامزد جبهه ملی گفت: « من می‌خواهم کمپین او را از پا درآورم. آشکار است. آن چه او می‌گوید بی‌معنی است. او دچار بیماری زوال عقل شده . این توهین نیست ولی او دچار وضعی است که اصلا مناسب نیست. او برای نشان دادن خود باید نفرتش را از دیگران بروز دهد. باید روانشناسانی باشند تا به این موضوع رسیدگی که چطور یک نفر برای تعریف خودش به بیزاری از دیگران متوسل می‌شود.»

رساندن حداقل دستمرد به ۱۷۰۰ یورو، ایجاد حداکثر دستمزد، بازگرداندن سن بازنشستگی به ۶۰ سال، در اختیار گرفتن ساختمان‌های مسکونی خالی از سکنه ومدیریت بهینه قراردادهای دایمی و پاره وقت عمده‌ترین هدف‌های ذکر شده در تبلیغات انتخاباتی اوست.

او در توصیف جبهه چپ گفت: «جبهه چپ در برنامه خود و با سیاست اشتراکی‌اش از نظام، از چپ‌ها و از بوم‌شناسی سیاسی بریده و به انتظارات جامعه‌ای که راه دیگری برای خروج از این شرایط نمی‌یابد، پاسخ می‌دهد. من دسته و باندی ایچاد نکرده‌ام. در گردهمایی هایی که من برگزار می‌کنم نام مرا فریاد نمی‌زنند بلکه شعارهای سیاسی را سر می‌دهند.»

در پاسخ به چرایی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، آقای ملانشون گفت:
«برای اینکه امور از حرکت افتاده است. عملکردی در کار نیست. نوعی سلطنت پنج ساله عجیب و غریب حاکم است. دموکراسی مدرن باید دموکراسی پارلمانی باشد با نمایندگی قابل قبول که مردم احساس کنند که خودشان حضور دارند. اگر من انتخاب شوم، برای نظامی پارلمانی، مجلس موسسان را ایجاد خواهم کرد و آخرین رییس جمهور در پنجمین جمهوری خواهم بود و کلید کاخ ریاست جمهوری را در رودخانه سن خواهم انداخت.»

یکی از طرفدارن او گفت: «به اندازه کافی شنیده‌ایم که این نماینده چپ ظاهر چندان تغییراتی را ایجاد نخواهد کرد. در حالیکه فرانسوا اولاند، نامزد چپ البته در نظام دموکراتیک به نظر قابل توجه‌تر است. اما ملانشون چیزی بیشتر از فرانسوا اولاند برای ما خواهد داشت؛ او برآن است تا ایده‌ها را به اشتراک گذارد و تغییرات ریشه‌ای و نه در سطح انجام دهد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.