خبر فوری
This content is not available in your region

اختلاف نظر آمریکا و اسراییل بر سر چگونگی متوقف کردن برنامه هسته ای ایران

نظرها
اختلاف نظر آمریکا و اسراییل بر سر چگونگی متوقف کردن برنامه هسته ای ایران
اندازه متن Aa Aa

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل که برای گفتگو درباره ایران به واشنگتن رفته اعلام کرد که هنوز هیچ تصمیمی برای حمله به این کشور نگرفته است.

وی که در اجلاس کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل، آیپک، سخن می گفت افزود: «اوباما تاکید کرد که در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای تردید ندارد و به وضوح گفت که تمام گزینه ها روی میز است و سیاست آمریکا سیاست مهار نیست. اسراییل هم دقیقا همین سیاست را دارد.»

اگرچه آمریکا و اسراییل بر سر متوقف کردن برنامه هسته ای ایران اتفاق نظر دارند، اما بر سر شیوه آن با یکدیگر موافق نیستند.

نتانیاهو در سفر اخیر خود به آمریکا تلاش کرد تا باراک اوباما را به حمله علیه ایران مجاب کند، اما رییس جمهوری آمریکا معتقد است که هنوز می توان از راه حل های دیپلماتیک استفاده کرد.

با این حال نخست وزیر اسراییل گفت که در صورت لزوم راسا تصمیم خواهد گرفت و تاکید کرد که کشورش توانایی دفاع از خود را دارد. وی همچنین گفت که در حال از دست دادن زمان هستیم و آمریکا به اندازه ما وضعیت را اضطراری نمی بیند.

از دید برخی ناظران، تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، اوباما نمی تواند بطور جدی با سیاست های اسراییل مخالفت کند و احتمال دارد این کشور بتواند تا آن زمان موافقت ضمنی آمریکا را برای پشتیبانی از حمله احتمالی اسراییل جلب کند.

این در حالیست که شانزده سازمان اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که چندی پیش منتشر شد، از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای ابراز تردید کرده اند.

پیش تر در سال های 2003 و 2007 میلادی نیز سازمان های اطلاعاتی آمریکا تاکید کرده بودند که ایران در پی دستیابی به سلاح اتمی نیست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.