خبر فوری
This content is not available in your region

پناهجویان سوری در جستجوی ماوایی در لبنان

نظرها
پناهجویان سوری در جستجوی ماوایی در لبنان
اندازه متن Aa Aa

گزارش خبری

صد‌ها پناهجوی سوری برای فرار از سرکوب ارتش سوریه که شهر و دیارشان را آماج حملات قرار داده‌اند، سرزمین خود را ترک کرده و به لبنان پناه برده‌اند. سرما و برف و تعقیب نیروهای امنیتی سوری امانشان را بریده است.

یکی از پناهجویان در مورد آنچه بر سر شهر قصیر آمده گفت: «گلوله از هر سو بر سر ما فرود می‌آمد. ما به سمت جنوب فرار کردیم که به لبنان منتهی می‌شود.
وقتی به لبنان رسیدیم، ناگهان با مقاومت ارتش لبنان روبرو شدیم که مایل نبود وارد خاک این کشور شویم. مردم ما را در آنجا سوار خودرو کردند و پس از عبور از مناطق کوهستانی خود را در شهر عرسال یافتیم. همین دیروز بود که زیر برف و باران با این کودکان بودیم.»

به گفته برخی پناهجویان تنها زنان و کودکان مجاز به گذشتن از گذرگاه‌های مرزی هستند. حدود دوهزار نفر پس از فرار از جهنمی که در قصیر برپاشد، توانستند از گذرگاه مرزی الجوش عبور کنند و خود را از گزند ارتش سوریه دور سازند.

یکی دیگر از پناهجویان سوری که قصیر را ترک کرده گفت: «چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم؟ مردم همه در خانه‌هایشان بودند در حالیکه تانک‌ها سقف و دیوار خانه‌ها را بر سرشان خراب می‌کرد. نمی‌توانستیم دست روی دست بگذاریم و خود را به کشتن دهیم.»

شهر قصیر در ۲۲ کیلومتری مرز لبنان واقع شده است. شهری با ۴۰ هزار سکنه که از ۶ ماه گذشته تحت محاصر ارتش بشار اسد است. شهری بدون مواد غذایی و سوخت که اسلحه و دارو مورد نیاز آن مخفیانه از لبنان می‌رسید.

ارتش سوریه روز یکشنبه به این شهر حمله کرد. البته بمباران این شهر پیش از آن آغاز شده بود. یکی از ساکنان قصیر از مشاهداتش اینگونه گفت: «مردی در حال نوشیدن چای بود که هدف گلوله نیروهای بشار اسد قرار گرفت و جانش را از دست داد.»

پس از در هم کوبیدن حمص، ارتش سوریه شهرهای دیگر را هدف قرار داده است.
تنها نیروهای ارتش سوریه آزاد در شهر‌ها باقی مانده‌اند و زنان و کودکان از شهر‌ها دور شده‌اند تا بتوانند در لبنان ماوایی بیابند. بسیاری از آن‌ها تا سرنگونی رژیم بشار اسد به کشورشان باز نخواهند گشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.