خبر فوری
This content is not available in your region

حکم اعدام امیر میرزایی حکمتی لغو شد

نظرها
حکم اعدام امیر میرزایی حکمتی لغو شد
اندازه متن Aa Aa

حکم اعدام امير ميرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که به «جاسوسی برای آمریکا» متهم شده بود لغو شد.

غلامحسين محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاييه ایران، با اعلام این خبر گفت این حکم در دیوان عالی کشور نقض شده است و به این ترتیب باید در یک «شعبه هم عرض» دادگاه بدوی دوباره بررسی شود.

این خبر با استقبال وزارت خارجه آمریکا مواجه شد. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بلافاصله نسبت به آن ابراز خوشنودی کرد و گفت که امیدوار است آقای میرزایی حکمتی به خانواده اش ملحق شود.

امیر میرزایی حکمتی که ۲۸ ساله است حدود دو ماه قبل در دادگاه انقلاب اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بود.

اتهام آقای میرزایی حکمتی «همکاری با دولت متخاصم» و عضویت در «سازمان جاسوسی آمریکا» اعلام شده است. قاضی صلواتی که ریاست دادگاه او را به عهده داشت در حکم خود اعلام کرد که امیر میرزایی حکمتی به دلیل «متهم سازی ایران در تروریسم» محارب و مفسد فی الارض است و باید اعدام شود.

این حکم با واکنش سریع مقامهای وزارت خارجه آمریکا همراه شد. ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بلافاصله این حکم را محکوم کرد و از طرف دولت آمریکا خواهان آزادی فوری او شد.

خانواده امیر میرزایی حکمتی اتهام جاسوسی علیه او را رد کرده اند و می گویند او در سفری که بازداشت شد برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود.

یک ماه قبل از صدور حکم اعدام برای آقای میرزایی حکمتی، تلویزیون دولتی ایران تصاویری را از او پخش کرد که او در آن به اتهامات وارد شده اعتراف می کرد.

او در این اعترافات تلویزیونی گفت که به خواست ماموران آمریکایی به یک مرکز جاسوسی در بگرام افغانستان رفته بود و پس از گذراندن مدت زمانی در دوبی، عازم تهران شد.

همزمان وزارت اطلاعات ایران در بیانیه ای اعلام کرده بود که شخصی را در خاک ایران دستگیر کرده است که قصد داشته «اطلاعات فریب» به ماموران وزارت اطلاعات ایران بدهد.

در سالهای گذشته ایران در چند مورد شهروندان ایرانی-آمریکایی را به اتهامهای امنیتی بازداشت کرده بود که معمولا پس از پخش اعترافات تلویزیونی، و صدور احکام سنگین در نهایت آنها را آزاد کرده است.

هاله اسفندیاری پنج سال قبل به اتهام «تلاش برای براندازی نظام» بازداشت شد و در یک برنامه تلویزیونی همراه با کیان تاجبخش و رامین جهانبگلو به اتهامات وارد شده اعتراف کرد. خانم اسفندیاری پس از هشت ماه آزاد شد.

کیان تاجبخش هم که تابعیت ایرانی-آمریکایی دارد علاوه بر بازداشت در سال ۱۳۸۶، پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، در سال ۱۳۸۸ بار دیگر بازداشت و به زندان محکوم شد. اما اواخر همان سال آزاد شد.

رکسانا صابری، دیگر شهروند ایرانی-آمریکایی است که سه سال قبل به اتهام «جاسوسی» برای آمریکا بازداشت شد و در دادگاه بدوی به هشت سال زندان محکوم شد. اما دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه بدوی را به حبس تعلیقی تغییر داد و خانم صابری از زندان آزاد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.