خبر فوری
This content is not available in your region

تظاهرات ۲۰ هزار نفری ضد پوتین در مسکو

نظرها
تظاهرات ۲۰ هزار نفری ضد پوتین در مسکو
اندازه متن Aa Aa

هزاران نفر از معترضان به نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری روسیه، روز شنبه در مسکو تظاهرات کردند. پلیس تعداد تظاهرات کنندگان روز شنبه را ۱۰ هزار نفر خواند اما ناظران بی‌طرف این تعداد را ۲۰ هزار نفر برآورد کردند.

تظاهرات کنندگان ضد ولادیمیر پوتین می‌گویند پیروزی وی در انتخابات با کسب ۶. ۶۳ درصد، آراء حقیقی نیست و انتخابات با تخلف همراه بوده است. آنان درتظاهرات روز شنبه، به کنایه بر زیر پوستری از عکس پوتین نوشتند «بار دیگر و برای ۱۲ سال دیگر، نه. متشکریم.»

در این تظاهرات، سرگئی اولداتسو، یکی از رهبران اپوزیسیون در جمع هزاران نفری که مخالف ریاست جمهوری آقای پوتین برای سومین بار و یک دورۀ ۶ ساله دیگر هستند، سلامت انتخابات را زیر سوال برد. وی گفت: «آیا می‌توان انتخابات ریاست جمهوری را انتخابات نامید؟ آیا می‌توان آن مردی را که اشک تمساح می‌ریخت رئیس جمهور منتخب نامید؟ رفقا، ساده است، می‌توانیم شش سال دیگر حکومت آنان را بپذیریم یا بجنگم و بجنگیم؟»

یک هفته پیش وقتی ولادیمیر پوتین، پیش از اعلام رسمی نتایج، به همراه یار دیرینش دیمیتری مدودیف، پیروزیش را به هوادارانش شادباش می‌گفت اشکی بر گوشه چشمش چکید. منتقدان گفتند از فرط ترس از باختن و شوق پیروزی بوده است اما آقای پوتین گفت از وزش باد سرد مسکو بوده است.

پس از اظهارات سرگئی اولداتسو، پلیس وی را بدلیل شرکت در تظاهرات دیگری که مجوز رسمی نداشت، به همراه ۲۰ تن دیگر دستگیر کرد.

معترضان، شرایط رقابت کاندیدا‌ها در انتخابات ریاست جمهوری روسیه را که ولادیمیر پوتین برندۀ آن اعلام شد نابرابر و غیرمنصفانه می‌دانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.