خبر فوری
This content is not available in your region

خشم طبیعت و متانت حسرت آلود ژاپنی‌ها

خشم طبیعت و متانت حسرت آلود ژاپنی‌ها
اندازه متن Aa Aa

ساکنان سواحل شمال شرقی ژاپن، روز یکشنبه، دسته‌های گل را نثار امواجی کردند که اسفندماه سال گذشته، پس از زمین لرزه ۹ ریشتری، خانه‌هایشان را ویران کرد، نیروگاه اتمی دائیچی را درهم کوبید و جان عزیزانشان را گرفت.

خشم طبیعت و دو حادثه طبیعی پیاپی زمین لرزه و سونامی، باعث تشعشعات اتمی در نیروگاه دائیچی و تخلیه ۸۰ هزار تن از ساکنان در شعاع ۲۰ کیلومتری آن شد.

کاتوسکو ایشی از شهر «نامیئی» یکی از آنهاست که با حسرت می‌گوید امیدی به بازگشت به کاشانه‌اش ندارد و نشانه‌ای از اینکه روزی این اتفاق بیافتد نیز دیده نمی‌شود.

نارضایتی بزرگسالان از روند بازسازی و سیاستمداران غیرطبیعی و عجیب نیست اما شاید شکوه کودکان از سیاستمداران عجیب باشد. شیئوری آنازایی دوازده ساله می‌گوید دل خوشی از سیاستمداران ندارد. او با چشمانی گریان از دولتمردان گله می‌کند و می‌گوید «نمی‌داند که این یکسال چگونه گذشت.»

زمین لرزه و سونامی ۲۰ اسفندماه سال ۱۳۸۹ ژاپن، جان ۱۶ هزار نفر را گرفت و باعث ناپدید شدن ۳۳۰۰ نفر شد.

با وجود این و همان گونه که یوشیوکی موریشیتای ۲۱ ساله به آن اشاره می‌کند، زندگی از جریان نمی‌ایستد. او می‌گوید آمده است تا به پدربزرگ مرحومش بگوید که خوب است و از زندگی لذت می‌برد.

برای بسیاری، بردباری، نظم و متانت، به صف شدن برای مایحتاج زندگی، و مواجه ژاپنی‌ها با پیامدهای زمین لرزه و سونامی سال گذشته، تحسین برانگیز بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.