وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تولید اندام مصنوعی انسان و اولین قدم ها برای ساخت رگ مصنوعی

تولید اندام مصنوعی انسان و اولین قدم ها برای ساخت رگ مصنوعی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دانشمندان و زیست شناسان در موسسه فرانهوفر شهر اشتوتگارت آلمان، سه سال است روی ساختن رگ مصنوعی توسط یک دستگاه چاپگر سه بعدی کار می کنند.

در این پروژه که از ابتدا کار دشواری بوده، پنج بخش این موسسه همکاری دارند.

نمونه اولیه این محصول آزمایشگاهی هم اکنون تولید شده است و “گونتر تووار” مدیر پروژه در باره شیوه ساخت رگ مصنوعی اینطور توضیح می دهد: “ساختار پایه ای آن، با بکار بردن روش چاپ کردن بدست آمده است. این روش بسیار شبیه شیوه کار دستگاه چاپگر در ادارات است. البته یک تفاوت اساسی دارد ولی مکانیزم فناوری آن، یکی است. ما لایه ها را تک به تک می سازیم و روی هم می چینیم تا زمانیکه به یک حجم سه بعدی برسیم.”

مشخصات مکانیکی رگ مصنوعی و رگ طبیعی یکی است، یعنی خاصیت ارتجاعی شان زیاد است. این دانشمندان می گویند این رگ تولید شده، با ویژگی های زیست شناختی بدن سازگاراست و در آینده می توان از آن در بدن انسان استفاده کرد.

اگرچه هدف اصلی دانشندان موسسه فرانهوفر آلمان پیوند این رگهای مصنوعی به بدن انسان است، ولی در اولین قدم، باید این عروق مصنوعی را به پوست مصنوعی پیوند بزنند.

این پژوهش هنوز در مراحل اولیه است و تولید اندام مصنوعی انسان، هنوز راه درازی در پیش دارد.