وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پس از بحران مالی یونان، نوبت اسپانیاست؟

پس از بحران مالی یونان، نوبت اسپانیاست؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دولت اسپانیا امیدوار است که نشست روز دوشنبه مقامات مالی اروپا، تلاش این دولت برای کنترل بودجه خود را به رسمیت بشناسد و آنرا به خاطر دست نیافتن به اهداف تعیین شده برای کاهش بدهی ها در سال 2012 جریمه نکند.

اسپانیا دست به گریبان رشد اقتصادی منفی 1.7 درصدی و بیکاری 24 درصدی است و تلاش دارد بدهی خود را در سال جاری تا 5.8 درصد تولید ناخالص ملی کاهش دهد. این در حالی است که طبق توافق قبلی با اتحادیه اروپا قرار بود سقف بدهی ها به 4.4 درصد تولید ناخالص ملی برسد.

برای نمونه یک منطقه روستایی که از بدهکارترین مناطق اسپانیاست پنج میلیون یورو وام معوقه دارد یعنی هر یک از ساکنان آن حدود بیست هزار یورو بدهکارند.

یک ساکن این روستا:
“این بدهی ها از چند سال قبل جمع شده و اکنون خلاصی از آن ناممکن به نظر می رسد. اگر دولت و مقامات شهری به کمک ما نیایند، خروج از این بحران امکان ندارد. ما تا قبل از اطلاع از میزان بدهی ها نگران نبودیم.”

اگر چه بحران مالی اسپانیا هنوز به شدت یونان نیست، اما به اعتماد کمیسون اروپا برای پرداخت کمک مالی به این کشور و کنترل بدهی ها ضربه زده است.