خبر فوری

افغان‏‌ها خواهان محاکمه ضارب آمریکایی

افغان‏‌ها خواهان محاکمه ضارب آمریکایی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کشته شدن ۱۶غیرنظامی افغان توسط یک سرباز آمریکایی در جنوب افغانستان، خشم شهروندان این کشور را برانگیخته است.

سیاستمداران و کنشگران اجتماعی افغان خواستار محاکمه فردی شده‌اند که روز یکشنبه مرتکب قتل غیرنظامیان شده است.

شاگل رضایی، یکی از نمایندگان پارلمان افغانستان در کابل با اشاره به مذاکرات اخیر دولت این کشور و کاخ سفید و نیز اثر این رویداد بر رابطه دو کشور می‌گوید: «هم به اعتماد مردم لطمه وارد می‌شود و هم در روابط بین دو دولت و در مذاکراتی که همواره در جریان بوده است، تاثیرات بسیار منفی خواهد داشت.»

از سوی دیگر ارتش و نیروهای امنیتی افغانستان در شهر قندهار، تدابیر امنیتی را افزایش داده‌اند.

یکی از شهروندان که به حضور نیروهای نظامی ناتو در این کشور معترض است با اشاره به حادثه رویداده می‌گوید: «ما از دولت خود می‌خواهیم که آن سرباز آمریکایی را محاکمه کند. ما می‌خواهیم که در صلح و آزادی زندگی کنیم. ما دیگر چنین وضعیتی را نمی‌خواهیم. ما می‌خواهیم که از دست این کفار‌‌ رها شویم.»

شهروند دیگری در قندهار می‌گوید: «این امکان وجود دارد که یک سرباز در حالت روانی بدی قرار گیرد و این عمل را انجام دهد باید تحقیق صورت بگیرد که واقعا همین طور بوده است یا نه.»

مقامات آمریکایی از شناسایی ضارب سخن گفته و یادآور شده‌اند که این گروهبان ارتش به تنهایی در این جنایت دست داشته است با این همه تحقیقات نیروی بین المللی کمک به امنیت، آیساف ادامه دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.